Plugins - Page Builder by SiteOrigin - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (362 entries)

en:  - Results For:
fr:  - Résultats pour :

en: %d hour
fr: %d heure

en: %d hours
fr: %d heures

en: %d second
fr: %d secondes

en: %d seconds
fr: %d secondes

en: %s Class
fr: Classe %s

en: %s ID
fr: ID %s

en: %s Widget | %s Widgets
fr[0]: widget %s
fr[1]: widgets %s

en: %s before
fr: %s avant

en: %s is ready to insert.
fr: %s est prêt à être inséré.

en: (email SiteOrigin support)
fr: (envoyer un e-mail au support SiteOrigin)

en: (opens in a new window)
fr: (s’ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: A Call to Action block
fr: Un appel à bloquer l'action

en: A basic slider widget.
fr: Un widget de diaporama simple.

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
fr: Une mise en page SiteOrigin Builder complète sous forme de widget.

en: A custom ID used for this %s.
fr: Un ID personnalisé est utilisé pour ce %s.

en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
fr: Un constructeur de page responsive en glisser / déposer qui simplifie la construction de votre site.

en: A rich text editor
fr: Un éditeur de texte enrichi

en: A self hosted video player.
fr: Un lecteur vidéo hébergé.

en: A simple button
fr: Un simple bouton

en: Add New Widget %s
fr: Ajouter un nouveau widget %s

en: Add Row
fr: Ajouter une rangée

en: Add Widget
fr: Ajouter un widget

en: Add Widget Below
fr: Ajouter un widget en dessous

en: Add Widget Class
fr: Ajoute une classe de widget

en: Add a {{%= items[0] %}} or {{%= items[1] %}} to get started.
fr: Ajouter un {{%= items[0] %}} or {{%= items[1] %}} pour commencer.

en: Add a {{%= items[0] %}} to get started.
fr: Ajouter un {{%= items[0] %}} pour commencer.

en: Add a {{%= items[0] %}}, {{%= items[1] %}} or {{%= items[2] %}} to get started.
fr: Ajoutez un {{%= items[0] %}}, {{%= items[1] %}} ou {{%= items[2] %}} pour commencer.

en: Additional
fr: Supplémentaire

en: Additional Arguments
fr: Arguments supplémentaires

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
fr: Arguments de requête supplémentaires. Voir 1{query_posts}.

en: Addons
fr: Modules

en: All Widgets
fr: Tous les widgets

en: Always
fr: Toujours

en: An image that animates in when it enters the screen.
fr: Une image qui s’anime lorsqu’elle s’affiche à l’écran.

en: An image that displays before the video starts playing.
fr: Une image qui s’affiche avant le démarrage de la lecture.

en: Animated Image (PB)
fr: Image animée (PB)

en: Are you sure?
fr: Confirmez-vous ?

en: Ascending
fr: Croissant

en: Attachment Page
fr: Page de fichier joint

en: Attributes
fr: Attributs

en: Author
fr: Auteur

en: Auto Play Video
fr: Lecture automatique de la vidéo

en: Automatic
fr: Automatique

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d’arrière-plan

en: Background Image Display
fr: Affichage de l'image d'arrière-plan

en: Block Editor
fr: Éditeur de bloc

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom Margin
fr: Marge inférieure

en: Button
fr: Bouton

en: Button (PB)
fr: Bouton (PB)

en: Button Alignment
fr: Alignement du bouton

en: Button Text
fr: Texte du bouton

en: Button URL
fr: URL du bouton

en: CSS Declarations
fr: Déclarations CSS

en: CSS declarations applied when in mobile view.
fr: Les déclarations CSS s’appliquent lorsqu’elles sont en vue mobile.

en: Call To Action (PB)
fr: Appel à l'action (PB)

en: Center
fr: Centre

en: Centered, with original size
fr: Centré, avec la taille originale

en: Choose images from your media library.
fr: Choisissez des images à partir de votre bibliothèque de médias.

en: Clone %s
fr: Cloner %s

en: Clone: %s
fr: Cloner : %s

en: Close
fr: Fermer

en: Collapse Behaviour
fr: Comportement de réduction

en: Collapse Order
fr: Ordre de réduction

en: Collapse widgets, rows, and columns on mobile devices.
fr: Réduire les widgets, lignes et colonnes sur les appareils mobiles.

en: Column
fr: Colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
fr: ID séparées par des virgules. Cela s’applique à tous les attachements actuels de la page.

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Contain
fr: Contient

en: Content
fr: Contenu

en: Converted to editor
fr: Converti à l'éditeur

en: Copy Content
fr: Copier le contenu

en: Copy Row
fr: Copier la rangée

en: Copy Styles
fr: Copier les styles

en: Copy Widget
fr: Copier le widget

en: Copy content from Page Builder to post content.
fr: Copier le contenu depuis Page Builder vers le contenu de la page

en: Cover
fr: Couverture

en: Current
fr: Courant

en: Custom Home Page
fr: Page d'accueil personnalisée

en: Custom Home Page Builder
fr: Page d'accueil Page Builder personnalisée

en: Default
fr: Par défaut

en: Default margin below rows and widgets.
fr: Marge par défaut sous les rangées et les widgets.

en: Default spacing between columns in each row.
fr: Espacement par défaut entre les colonnes pour chaque rangée.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Row
fr: Supprimer la rangée

en: Delete Widget
fr: Effacer le widget

en: Descending
fr: Décroissant

en: Destination URL
fr: URL de destination

en: Detect older browsers
fr: Détecter les anciens navigateurs

en: Device width, in pixels, to collapse into a tablet view.
fr: Largeur de l’appareil, en pixels, pour le réduire en vue tablette.

en: Disable Parallax On Mobile
fr: Désactiver le parallaxe sur mobile

en: Disable row/widget background parallax when the browser is smaller than the mobile width.
fr: Désactivez le parallaxe en arrière-plan des rangées/widgets lorsque le navigateur est plus petit que la largeur mobile.

en: Display Content
fr: Afficher le contenu

en: Display Widget Count
fr: Afficher le nombre de widget

en: Display recommend widgets in the Page Builder Add Widget dialog.
fr: Afficher les widgets recommandés dans la boîte de dialogue « Ajouter un widget » du constructeur de page.

en: Display site features as a collection of icons.
fr: Afficher les services du site comme un ensemble d'icônes.

en: Display your posts as a carousel.
fr: Affichez vos articles comme un carrousel

en: Displays a bullet list of elements
fr: Affiche une liste à puces d'éléments

en: Displays a bullet list of points
fr: Affiche une liste à puces de points

en: Displays a gallery.
fr: Affiche une galerie.

en: Displays a post loop.
fr: Affiche une boucle d’articles.

en: Displays a simple image.
fr: Affiche une image simple.

en: Displays content from the current post.
fr: Affiche une certaine forme de contenu depuis l’article actuel.

en: Do you want to browse the Prebuilt Layouts directory?
fr: Voulez-vous parcourir le répertoire des mises en page prédéfinies ?

en: Done
fr: Terminé

en: Download Layout
fr: Télécharger la mise en page

en: Draft
fr: Brouillon

en: Drop import file here
fr: Déposez le fichier d’importation ici

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate Row
fr: Dupliquer la rangée

en: Duplicate Widget
fr: Dupliquer le widget

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit History
fr: Modifier l’historique

en: Edit Home Page
fr: Modifier la page d'accueil

en: Edit Row
fr: Modifier la rangée

en: Edit Widget
fr: Modifier le widget

en: Email Support
fr: Support par e-mail

en: Embedded Video (PB)
fr: Vidéo intégrée (PB)

en: Embeds a video.
fr: Intègre une vidéo.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
fr: Activer plus de widgets dans les 1{paramètres Widgets Bundle}.

en: Enabled
fr: Activé

en: Error uploading or importing file.
fr: Erreur lors du téléversement ou de l'importation du fichier.

en: Exclude Sticky
fr: Exclure Post-it

en: External URL
fr: URL externe

en: Fade In
fr: Fondu d'entrée

en: Feature List
fr: Liste des fonctionnalités

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Features Text
fr: Texte des services

en: File
fr: Fichier

en: Fixed
fr: Fixe

en: Font Color
fr: Couleur de la police

en: Footer
fr: Pied de page

en: Full
fr: Plein

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Full Width Container
fr: Pleine largeur du conteneur

en: Full Width Stretched
fr: Pleine largeur étirée

en: Gallery (PB)
fr: Galerie (PB)

en: Gallery Images
fr: Galerie d’images

en: Gallery Type
fr: Type de galerie

en: General
fr: Général

en: Get More Features
fr: Obtenir plus de fonctionnalités

en: Get Premium
fr: Obtenir la version premium

en: Gutter
fr: Gouttière

en: Header
fr: En-tête

en: Help
fr: Aide

en: History
fr: Historique

en: History Browser
fr: Historique de navigateur

en: Hmmm... Adding layout elements is not enabled. Please check if Page Builder has been configured to allow adding elements.
fr: Hmmm… L'ajout d'éléments de mise en page n’est pas activé. Veuillez vérifier si Page Builder a été configuré pour autoriser à utiliser des éléments.

en: Home Page
fr: Page d'acceuil

en: Home page updated. 1{View page}.
fr: Page d’accueil mise à jour. 1{Voir la page} .

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
fr: Si le modèle le prend en charge, couper les articles et afficher le lien "voir plus"

en: Ignore Sticky
fr: Ignorer Post-it

en: Image Size
fr: Taille de l’image

en: Image URL
fr: URL de l’image

en: Import/Export
fr: Importer/Exporter

en: Include styles into your Post Content. This keeps page layouts, even when Page Builder is deactivated.
fr: Incluez des styles dans le contenu de vos publications. Cela conserve les mises en page des pages, même lorsque Page Builder est désactivé.

en: Information Text
fr: Texte d’information

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert after
fr: Insérer après

en: Insert before
fr: Insérer avant

en: Install Page Builder Plugin
fr: Installer le plugin Page Builder.

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
fr: Installez le 1{Widgets Bundle} pour obtenir des widgets supplémentaires.

en: Installing %s
fr: Installation %s

en: Invalid nonce.
fr: Nonce non valide.

en: Invalid request.
fr: Requête non valide.

en: Justify
fr: Justifié

en: Large
fr: Grand

en: Last Row With Margin
fr: Dernière rangée avec la marge

en: Layout
fr: Mise en page

en: Layout Builder
fr: Mise en page Builder

en: Layout Builder Widget
fr: Widget Mise en Page Builder

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Layouts Directory
fr: Répertoire des mises en pages

en: Left
fr: Gauche

en: Left on Top
fr: En haut à gauche

en: Legacy Bundled Widgets
fr: Paquets de widgets hérités (Legacy)

en: Link Color
fr: Couleur des liens

en: Link To
fr: Lié à

en: List (PB)
fr: Liste (PB)

en: Live Editor
fr: Éditeur

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
fr: Charger les widgets hérités (legacy) depuis Page Builder 1.

en: Loading prebuilt layout
fr: Chargement de la mise en page prédéfinie

en: Location
fr: Emplacement

en: Margin
fr: Marge

en: Margins around the widget.
fr: Marges autour du widget.

en: Medium
fr: Moyen

en: Menu Order
fr: Ordre du menu

en: Missing Widget
fr: Widgets manquants

en: Missing style form type.
fr: Style manquant du type de formulaire.

en: Missing widget type.
fr: Oubli du type de widget.

en: Mobile Bottom Margin
fr: Marge inférieure sur mobile

en: Mobile CSS Declarations
fr: Déclarations CSS mobile

en: Mobile Layout
fr: Mise en page mobile

en: Mobile Padding
fr: Espacement sur mobile

en: Mobile Width
fr: Largeur mobile

en: Modified
fr: Modifié

en: More Link
fr: Lien plus

en: More link
fr: Lien plus

en: Name
fr: Nom

en: Never
fr: Jamais

en: New Row
fr: Nouvelle rangée

en: Next
fr: Suivant

en: No Collapse
fr: Aucun repli

en: No Results
fr: Pas de résultats

en: None
fr: Aucun

en: Now
fr: Maintenant

en: Off
fr: Desactivé

en: On
fr: Activé

en: One declaration per line.
fr: Une déclaration par ligne.

en: Only Sticky
fr: Seulement Post-it

en: Open Builder
fr: Ouvrir le Builder

en: Open In New Window
fr: S’ouvre dans une nouvelle fenêtre

en: Or
fr: Ou

en: Order
fr: Ordre

en: Order By
fr: Trier par

en: Padding
fr: Marge interne

en: Padding when on mobile devices.
fr: Écart sur mobile.

en: Page Builder
fr: Constructeur de page

en: Page Builder Change History
fr: Historique des modifications Page Builder

en: Page Builder Content
fr: Contenu de Page Builder

en: Page Builder Layout CSS Output Location
fr: Emplacement de la sortie CSS de mise en page du constructeur de page

en: Page Builder Settings
fr: Réglages du Page Builder

en: Page Builder Widgets
fr: Widgets du Page Builder

en: Page Builder by SiteOrigin
fr: SiteOrigin Page Builder

en: Page Builder doesn't know about this widget.
fr: Page Builder ne connaît pas ce widget.

en: Page Builder layouts
fr: Mise en page Page Builder

en: Parallax
fr: Parallaxe

en: Paste Row
fr: Coller la rangée

en: Paste Widget
fr: Coller le widget

en: Paste Widget Below
fr: Coller le widget au-dessous

en: Per
fr: Par

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
fr: S.V.P lire le 1{guide des réglages } de la documentation Page Builder pour obtenir de l'aide.

en: Please specify the type of style form to be rendered.
fr: Veuillez spécifier le type de formulaire de style à rendre.

en: Please specify the type of widget form to be rendered.
fr: Veuillez spécifiez le type de formulaire de widget à rendre.

en: Post Content
fr: Publier le contenu

en: Post ID
fr: ID de l’article

en: Post In Order
fr: Article dans l'ordre

en: Post Loop
fr: Boucle d'articles

en: Post Type
fr: Type de contenu

en: Post Types
fr: Types de publication

en: Poster URL
fr: URL de l’affiche

en: Posts Per Page
fr: Article par page

en: Posts query
fr: Requête de publications

en: Prebuilt Layouts
fr: Mises en page prédéfinies

en: Prebuilt layout loaded
fr: Mise en page predefinie chargée

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Previous
fr: Précédent

en: Price
fr: Prix

en: Price Box (PB)
fr: Boîte de prix (PB)

en: Pro Tip
fr: Astuce de pro

en: Random
fr: Aléatoire

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Read our %s if you need help.
fr: Lisez notre %s si vous avez besoin d'aide.

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
fr: Lire le 1{documentation complète} sur SiteOrigin. Poser une question sur notre 2{forum de support} si vous avez besoin d'aide et inscrivez-vous à 3{notre newsletter} pour rester à jour avec les futurs développements.

en: Recommended Widgets
fr: Widgets recommandés

en: Remove
fr: Supprimer

en: Responsive Layout
fr: Mise en page adaptative (responsive)

en: Restore Version
fr: Restaurer version

en: Right
fr: Droite

en: Right on Top
fr: En haut à droite

en: Row
fr: Rangée

en: Row Actions
fr: Actions sur la rangée

en: Row Gutter
fr: Goutiere de la rangée

en: Row Layout
fr: Mise en page rangée

en: Row Styles
fr: Styles de la ligne

en: Row added
fr: Rangée  ajoutée

en: Row deleted
fr: Rangée supprimée

en: Row duplicated
fr: Rangée  dupliquée

en: Row edited
fr: Rangée  éditée

en: Row moved
fr: Rangée déplacée

en: Row pasted
fr: Rangée collée

en: Row/Widget Bottom Margin
fr: Marge inférieure de rangée/widget

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Save Home Page
fr: Enregistrer la page d'accueil

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
fr: Enregistrez et rechargez cette page pour commencer à utiliser le widget après l’avoir installé.

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Settings
fr: Paramètres de recherche

en: Search Widgets
fr: Rechercher des widgets

en: Select Image
fr: Sélectionner l'image

en: Select Import File
fr: Sélectionnez le fichier à importer

en: Self Hosted Video (PB)
fr: Video hébergée (PB)

en: Settings Saved
fr: Paramètres enregistrés

en: Simple Drag and Drop
fr: Simple glissé-déposé

en: SiteOrigin Button
fr: Bouton SiteOrigin

en: SiteOrigin Editor
fr: SiteOrigin éditeur

en: SiteOrigin Features
fr: SiteOrigin services

en: SiteOrigin Image
fr: image SiteOrigin

en: SiteOrigin Page Builder News
fr: Actualités de SiteOrigin Page Builder

en: SiteOrigin Post Carousel
fr: SiteOrigin carrousel d’articles

en: SiteOrigin Slider
fr: SiteOrigin diaporama

en: SiteOrigin Widgets Bundle
fr: SiteOrigin paquets de widgets

en: Slide Down
fr: Glisse vers le bas

en: Slide Left
fr: Glisse vers la gauche

en: Slide Right
fr: Glisse vers la droite

en: Slide Up
fr: Glisse vers le haut

en: Space below the row on mobile devices. Default is %spx.
fr: Espace sous la ligne sur les appareils mobiles. La valeur par défaut est %spx.

en: Space below the row. Default is %spx.
fr: Espace sous la ligne. La valeur par défaut est %spx.

en: Start each new point with an asterisk (*)
fr: Commencez chaque nouveau point par un astérisque (*)

en: Sticky Posts
fr: Articles épinglés

en: Stretch
fr: Étirer

en: Sub Title
fr: Sous-titre

en: Support Forum
fr: Forum de support

en: Tablet Width
fr: Largeur de la tablette

en: Template
fr: Modèle

en: Testimonial (PB)
fr: Témoignage (PB)

en: Text
fr: Texte

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
fr: Le code HTML utilisé pour les titres de widgets. {{title}} est remplacé par le titre du widget.

en: The container used for the full width layout.
fr: Le conteneur utilisé pour la mise en page en pleine largeur.

en: The default margin below rows on mobile.
fr: La marge par défaut sous les rangées sur mobile.

en: The page layouts are responsive and fully customizable.
fr: Les mises en page sont responsives et entièrement personnalisables.

en: The supplied nonce is invalid.
fr: Le nonce fourni est non valide.

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
fr: Le widget 1{%1$s} n'est pas disponible. S.V.P. essayer de trouver et installer l’extension manquantes. Publier sur les deux 2{forums de support} si vous avez besoin d'aide.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme Defined Layouts
fr: Mises en page définies par le thème

en: There was a problem fetching the layout. Please try again later.
fr: Un problème est survenu lors de la récupération de la mise en page. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: This interface requires Javascript
fr: Cette interface nécessite JavaScript

en: This post type is set to use the Classic Editor by default for new posts. If you'd like to change this to the Block Editor, please go to <a href='%s' class='components-notice__action is-link'>Page Builder Settings</a> and disable <strong>Use Classic Editor for New Posts</strong>.
fr: Ce type de publication est configuré pour utiliser l’éditeur classique par défaut pour les nouveaux articles. Si vous souhaitez le modifier dans l’éditeur de blocs, veuillez aller à <a href="%s" class="components-notice__action is-link">Réglages de Page Builder</a> et décochez <strong>Utiliser l’éditeur classique pour les nouvelles publications</strong>

en: This widget can currently only be used in the WordPress admin interface.
fr: Ce widget peut actuellement être utilisé uniquement dans l’interface d’administration WordPress.

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Tiled Image
fr: Image en mosaïque

en: Title
fr: Titre

en: Toggle editor selection menu
fr: Permuter le menu de sélection de l’éditeur

en: Toggle mobile mode
fr: Permuter en mode mobile

en: Toggle tablet mode
fr: Permuter en mode tablette

en: Top
fr: Haut

en: Unknown error. Failed to load the form. Please check your internet connection, contact your web site administrator, or try again later.
fr: Erreur inconnue. Impossible de charger le formulaire. Veuillez vérifier votre connexion internet, contactez l’administrateur de votre site web, ou réessayez ultérieurement.

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Untitled Widget
fr: Widget sans titre.

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Use Legacy Layout Engine
fr: Utiliser l’ancien moteur de mise en page

en: Use Tablet Layout
fr: Utiliser la mise en page tablette

en: Use row setting
fr: Utiliser le réglage de ligne

en: Version restored
fr: Version restaurée

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Video
fr: Vidéo

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome To SiteOrigin Page Builder
fr: Bienvenue sur le constructeur de page de SiteOrigin

en: Widget Actions
fr: Actions sur widget

en: Widget Styles
fr: Styles du widget

en: Widget Title HTML
fr: Titre de widget HTML

en: Widget added
fr: Widget ajouté

en: Widget deleted
fr: Widget supprimé

en: Widget duplicated
fr: Widget dupliqué

en: Widget edited
fr: Widget modifié

en: Widget moved
fr: Widget déplacé

en: WordPress Widgets
fr: Widgets de WordPress

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
fr: Voulez-vous effacer votre contenu de Page Builder et revenir à l'utilisation de l'éditeur visuel ?

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
fr: Voulez-vous copier le contenu existant de cet éditeur vers Page Builder?

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
fr: Vous pouvez activer les widgets hérités (PB) dans les 1{réglages Page Builder}.

en: You can use SiteOrigin Page Builder to create home and sub pages, filled your own widgets.
fr: Vous pouvez utiliser SiteOrigin Page Builder pour créer la page d’accueil et les autres pages, remplies avec vos propres widgets.

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
fr: Vous devez installer 1{%1$s} pour utiliser le widget 2{%2$s}.

en: Your search didn't return any results
fr: Votre recherche ne renvoie aucun résultats

en: Your theme doesn't have any post loops.
fr: Votre thème n'a pas de boucles d'articles.

en: edit gallery
fr: Modifier la galerie
