Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (1203 entries)

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
fr: Cette fonctionnalité a été désactivée puisque les sous-sites n’envoient jamais de données de suivi.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to an closing anchor tag.
en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
fr: Nous remarquons que vous avez installé WPML. Pour s’assurer que vos URL canoniques sont correctement configurées, %1$sinstallez et activez le module Yoast SEO Multilingual%2$s également !

en: Preparation time
fr: Temps de préparation

en: Cook time
fr: Temps de cuisson

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fr: À cause d’un changement dans vos réglages de préfixe de catégorie, une partie de vos données SEO doit être re-traitée.

note: translators: %1$s translates to the Post Label in singular form
en: Unfortunately we cannot save changes to your SEO settings while you are working on a draft of an already-published %1$s. If you want to save your SEO changes, make sure to click 'Update', or wait to make your SEO changes until you are ready to update the %1$s.
fr: Malheureusement, nous ne pouvons pas enregistrer les modifications à vos réglages SEO pendant que vous travaillez si vous basculez un(e) %1$s déjà publié(e) en brouillon. Si vous souhaitez enregistrer vos modifications SEO, assurez-vous de cliquer sur « Mettre à jour » ou attendez de faire vos modifications sur le/la %1$s.

en: Got it
fr: Compris

en: Get started with Yoast SEO's content analysis for Elementor!
fr: Commencez avec l’analyse de contenu Yoast pour Elementor !

en: New: Yoast SEO for Elementor
fr: Nouveau : Yoast SEO pour Elementor

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
fr: Découvrez comment un extrait enrichi peut améliorer votre visibilité et votre taux de clic.

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
fr: Cela ajoute une ligne à l’extrait de la publication sur Slack avec l’auteur ou l’autrice et la durée de lecture estimée.

en: Enhanced Slack sharing
fr: Partage amélioré sur Slack

note: translators: 1: Expands to Yoast SEO
en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
fr: Attendre une semaine environ, jusqu’à ce que %1$s traite automatiquement votre contenu en arrière-plan.

en: Est. reading time
fr: Durée de lecture est.

en: Written by
fr: Écrit par

en: Google Rich Results Test
fr: Test de résultats enrichis Google

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fr: À cause d’un changement dans vos réglages de préfixe d’étiquettes, une partie de vos données SEO doit être re-traitée.

note: translators: %s: 'SEMrush'
en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
fr: L’intégration à %s ajoute des suggestions et statistiques pour les mots-clés saisis dans la requête cible.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
fr: Cet onglet vous permet de désactiver de façon sélective des intégrations de %1$s à des solutions tierces pour l’ensemble du réseau. Par défaut, toutes les intégrations sont activées, ce qui permet aux rôles administration de choisir s’ils veulent les utiliser sur leur site. Par contre, si vous désactivez une intégration ici, aucun site du réseau ne pourra l’utiliser.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s can integrate with third parties products. You can enable or disable these integrations below.
fr: %1$s intègre des solutions tierces. Vous pouvez les activer ou désactiver ci-dessous.

en: Activate your subscription
fr: Activer votre abonnement

en: Stop SEO data optimization
fr: Arrêter l’optimisation des données SEO

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please click the button again to re-start the process.
fr: Oups, un problème est survenu et nous n’avons pas pu terminer l’optimisation de vos données SEO. Veuillez relancer le traitement.

en: Optimizing SEO data... This may take a while.
fr: Optimisation des données SEO… Cela peut prendre un moment.

en: SEO data optimization complete
fr: Optimisation des données SEO terminée

en: SEO data optimization is disabled for non-production environments.
fr: L’optimisation des données SEO est désactivée pour les environnements qui ne sont pas en production.

en: This feature includes and replaces the Text Link Counter and Internal Linking Analysis
fr: Cette fonctionnalité remplace le compteur de liens textuels et l’analyse de maillage interne

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO Premium".
en: Check out %s!
fr: Jetez un œil à %s !

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: Would you like to be able to add these related keyphrases to the %s analysis so you can optimize your content even further?
fr: Souhaiteriez-vous ajouter ces requêtes cibles à l’analyse de %s afin d’optimiser encore plus votre contenu ?

en: We've encountered a problem trying to get related keyphrases. Please try again later.
fr: Un problème est survenu lors de la récupération des requêtes cibles liées. Veuillez réessayer plus tard.

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: You've reached the maximum amount of 4 related keyphrases. You can change or remove related keyphrases in the %s metabox or sidebar.
fr: Vous avez atteint la limite de 4 requêtes cibles liées. Vous pouvez en ajouter ou en retirer dans l’encart de %s dans la colonne latérale.

note: translators: %1$s expands to "Yoast SEO", %2$s expands to "SEMrush".
en: Please wait while %1$s connects to %2$s to get related keyphrases...
fr: Veuillez patienter le temps que %1$s se connecte à %2$s pour obtenir des requêtes cibles liées…

note: translators: %s : Expands to "SEMrush".
en: Upgrade your %s plan
fr: Mettez à niveau votre formule %s

note: translators: %s : Expands to "SEMrush".
en: You've reached your request limit for today. Check back tomorrow or upgrade your plan over at %s.
fr: Vous avez atteint votre limite de requête journalière. Revenez demain ou passez à une formule supérieure de %s.

en: Last month
fr: Le mois dernier

en: Two months ago
fr: Il y a deux mois

en: Three months ago
fr: Il y a trois mois

en: Four months ago
fr: Il y a quatre mois

en: Five months ago
fr: Il y a cinq mois

en: Six months ago
fr: Il y a six mois

en: Seven months ago
fr: Il y a sept mois

en: Eight months ago
fr: Il y a huit mois

en: Nine months ago
fr: Il y a neuf mois

en: Ten months ago
fr: Il y a dix mois

en: Eleven months ago
fr: Il y a onze mois

en: Twelve months ago
fr: Il y a douze mois

note: translators: %s expands to SEMrush
en: Get more insights at %s
fr: Obtenez plus de statistiques sur %s

en: Keyphrase volume in the last 12 months on a scale from 0 to 100.
fr: Volume de la requête cible sur les 12 derniers mois, sur une échelle de 0 à 100.

en: Learn more about the related keyphrases trend
fr: En savoir plus sur la tendance des requêtes cibles liées

en: Trend
fr: Tendance

en: Learn more about the related keyphrases volume
fr: En savoir plus sur les volumes des requêtes cibles liées

en: Related keyphrase
fr: Requête cible liée

en: Select country
fr: Sélectionner un pays

en: Show results for:
fr: Afficher les résultats pour :

en: Please enter a focus keyphrase first to get related keyphrases
fr: Veuillez d’abord saisir une requête cible pour obtenir des suggestions

en: Sorry, there's no data available for that keyphrase/country combination.
fr: Désolé, nous n’avons aucune donnée pour cette combinaison de requête cible et pays.

en: Get related keyphrases
fr: Obtenir des requêtes cibles liées

en: Related keyphrases
fr: Requêtes cibles liées

en: The number of headers and header labels don't match.
fr: Le nombre d’en-têtes et leurs libellés ne correspondent pas.

en: All permalinks were successfully reset
fr: Tous les permaliens ont été réinitialisés avec succès

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
fr: Vous pouvez accélérer votre site et obtenir des statistiques de maillage interne en nous autorisant à procéder à quelques optimisations sur le stockage des données SEO.

en: Start SEO data optimization
fr: Démarrer l’optimisation des données SEO

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
fr: En savoir plus sur les avantages des données SEO optimisées.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
fr: Vous pouvez accélérer votre site et obtenir des statistiques de maillage interne en nous autorisant à procéder à quelques optimisations sur le stockage des données SEO. Si vous avez beaucoup de contenu, cela peut prendre un moment. Mais faites-nous confiance, ça vaut le coup.

en: Optimize SEO Data
fr: Optimiser les données SEO

en: If the problem persists, please contact support.
fr: Si le problème persiste, veuillez contacter le support.

note: Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Yoast SEO tools page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
fr: Un problème est survenu et nous n’avons pas pu terminer l’optimisation de vos données SEO. Veuillez %1$srelancer le traitement%2$s.

note: translators: %s expands to a mailto support link.
en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
fr: Si vous avez besoin de support et disposez d’une licence active pour ce produit, veuillez nous écrire un e-mail à %s.

note: translators: 1: expands to <a> that refers to the help page, 2: </a> closing tag.
en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
fr: Vous pouvez probablement trouver une réponse à votre question dans notre %1$scentre d’aide%2$s.

en: Need support?
fr: Besoin d’aide ?

note: translators: %1$s: expands to an opening anchor tag, %2$s: expands to a closing anchor tag
en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
fr: Désactiver les plans de site XML de Yoast SEO ne désactivera pas les plans de site du cœur de WordPress. Dans certains cas, cela %1$s peut provoquer des erreurs SEO sur votre site%2$s. Elles pourraient être relevées dans Google Search Console et d’autres outils.

en: Twitter preview
fr: Aperçu Twitter

en: Facebook preview
fr: Aperçu Facebook

note: translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Return to your %s
fr: Retour à votre %s

note: translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Make sure to save your %s for changes to take effect
fr: Assurez-vous d’enregistrer votre %s pour que les modifications soient prises en compte

en: Make your products stand out in Google
fr: Rendez vos produits très visibles dans Google

en: Everything you need for Google News
fr: Tout ce dont vous avez besoin pour Google News

en: Start ranking better for your videos
fr: Devenez plus visible avec vos vidéos

en: Stop losing customers to other local businesses
fr: Arrêtez de laisser filer vos clients vers d’autres entreprises locales

note: translators: %s expands to the plugin version.
en: Read all about version %s here
fr: En savoir plus sur la version %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version.
en: New in %1$s %2$s:
fr: Nouveauté dans %1$s %2$s :

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
fr: La section avancée de l’encart de %1$s permet de désindexer des publications ou changer l’URL canonique. Les réglages dans l’onglet « schema » permettent de changer les métadonnées de schema pour une publication. Ce sont des choses que vous ne voulez peut-être pas que tous les auteurs et autrices manipulent. C’est pourquoi, par défaut, seuls les éditeurs et éditrices, administrateurs et administratrices peuvent les modifier. En mettant le réglage à « %2$s », vous autoriseriez tous les utilisateurs et utilisatrices à modifier ces réglages.

en: Security: no advanced or schema settings for authors
fr: Sécurité : pas de réglages avancés ou schema pour les auteurs et autrices

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s expands to the current site wide default.
en: Default for %1$s (%2$s)
fr: Valeur par défaut pour les %1$s (%2$s)

en: This helps search engines understand your website and your content. You can change some of your settings for this page below.
fr: Cela aide les moteurs de recherche à comprendre votre site et son contenu. Vous pouvez changer certains réglages de cette publication ci-dessous.

en: Yoast SEO automatically describes your pages using schema.org
fr: Yoast SEO décrit automatiquement vos publications à l’aide de schema.org

en: default
fr: par défaut

en: Article type
fr: Type d’article

en: Page type
fr: Type de page

en: Learn more about page or content types
fr: En savoir plus sur les types de publication

en: What type of page or content is this?
fr: Quel type de publication ou de contenu est-ce ?

en: Learn more about structured data with Schema.org
fr: En savoir plus sur les données structurées avec Schema.org

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s and %3$s expand to a link to the Search Appearance Settings page
en: You can change the default type for %1$s in your %2$sSearch Appearance Settings%3$s.
fr: Vous pouvez changer le type par défaut de vos %1$s dans les %2$sréglages SEO%3$s.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Upon saving, this setting will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched. | Upon saving, these settings will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched.
fr[0]: À l’enregistrement, ce réglage s’appliquera à tous/toutes vos %1$s. Les %1$s qui sont configuré(e)s individuellement ne seront pas modifié(e)s.
fr[1]: À l’enregistrement, ces réglages s’appliqueront à tous/toutes vos %1$s. Les %1$s qui sont configuré(e)s individuellement ne seront pas modifié(e)s.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Choose how your %1$s should be described by default in your site's schema.org markup. You can change these settings for individual %1$s.
fr: Choisissez comment votre %1$s devrait être décrite par défaut dans le balisage schema.org de votre site. Vous pouvez changer ces réglages individuellement pour les %1$s.

en: Learn more about the schema settings
fr: En savoir plus sur les réglages de schéma

en: Schema settings
fr: Réglages de schéma

en: Default Article type
fr: Type par défaut des articles

en: Default Page type
fr: Type par défaut des pages

en: Report
fr: Rapport

en: Tech Article
fr: Article technique

en: Scholary Article
fr: Article universitaire

en: Satirical Article
fr: Article satirique

en: Advertiser Content Article
fr: Article publi-rédactionnel

en: News Article
fr: Article d’actualité

en: Social Media Posting
fr: Publication de réseau social

en: Search Results Page
fr: Page de résultats de recherche

en: Real Estate Listing
fr: Fiche de bien immobilier

en: Checkout Page
fr: Page de commande

en: Collection Page
fr: Page de navigation

en: Medical Web Page
fr: Page web médicale

en: Contact Page
fr: Page de contact

en: Profile Page
fr: Page de profil

en: QA Page
fr: Page de questions-réponses

en: FAQ Page
fr: Page de FAQ

en: About Page
fr: Page À propos

en: Item Page
fr: Page d’élément

en: Web Page
fr: Page web

note: translators: 1: Yoast SEO
en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
fr: Autorisez-nous à suivre quelques données de votre site pour améliorer notre extension.

en: Usage tracking
fr: Suivi d’utilisation

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Help us improve %s
fr: Aidez-nous à améliorer %s

en: Read more about our usage tracking.
fr: En savoir plus sur le suivi d’utilisation.

en: At Yoast, we are always keen on providing the very best experience for you. To do so, we'd like to collect some data about which other plugins and themes you have installed, and which features you use and don't use. Be assured that we'll never resell that data. And of course, as always, we won't collect any personal data about you or your visitors!
fr: Chez Yoast, nous tenons à vous apporter la meilleure expérience d’utilisation possible. Pour ce faire, nous aimerions collecter des données comme les extensions et thèmes que vous avez installés ainsi que les fonctionnalités que vous utilisez. Nous tenons à vous préciser que nous ne revendrons jamais ces données. Et bien entendu, comme toujours, nous ne collecterons aucune donnée personnelle sur vous ou vos visiteurs !

en: Yes, you can track my site's data!
fr: Oui, vous pouvez effectuer un suivi des données de mon site !

en: No, I don't want to allow you to track my site data.
fr: Non, je ne vous autorise pas à procéder à un suivi des données de mon site.

en: Can we collect anonymous information about your website and its usage?
fr: Pouvons-nous collecter des informations anonymes sur votre site et l’utilisation que vous en faites ?

en: Yoast How-to
fr: Tutoriels de Yoast

en: Structured Data
fr: Données structurées

en: Yoast FAQ
fr: FAQ de Yoast

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fr: À cause d’un changement dans la structure de vos permaliens, une partie de vos données SEO doit être re-traitée.

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fr: À cause d’un changement dans vos réglages d’URL de page d’accueil, une partie de vos données SEO doit être re-traitée.

note: translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s description by editing it right here...
fr: Changez votre description %s en la modifiant ici…

note: translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s title by editing it right here...
fr: Modifiez votre titre %s en l’éditant ici…

note: translators: %s expands to Twitter.
en: %s preview
fr: Aperçu de %s

note: Translators: %1$s and %2$s expand to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the keyword of the article.
en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Not all the words from your keyphrase "%4$s" appear in the SEO title. %2$sFor the best SEO results write the exact match of your keyphrase in the SEO title, and put the keyphrase at the beginning of the title%3$s.
fr: %1$sRequête dans le titre%3$s : Tous les mots de votre requête « %4$s » n’apparaissent pas dans le méta titre. %2$sPour obtenir de meilleurs résultats, écrivez votre requête dans le méta titre et mettez-la au début de la phrase de préférence%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Does not contain the exact match. %2$sTry to write the exact match of your keyphrase in the SEO title and put it at the beginning of the title%3$s.
fr: %1$sRequête dans le titre%3$s : Elle n’est pas présente. %2$sEssayez de l’écrire exactement dans le méta titre et au début de la phrase, de préférence%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in title%3$s: The exact match of the focus keyphrase appears in the SEO title, but not at the beginning. %2$sMove it to the beginning for the best results%3$s.
fr: %1$sRequête dans le titre%3$s : Les mots de votre requête apparaissent bien dans le méta titre, mais pas au début. %2$sDéplacez-les en début de phrase pour de meilleurs résultats%3$s.

note: translators: %s expands to Twitter, %s expands to the 5MB size.
en: The file size of the uploaded image is too large for %s. File size must be less than %s.
fr: Le poids de l’image téléversée est trop élevé pour %s. Il devrait être inférieur à %s.

note: translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s, %s and %s.
fr: Le format de l’image téléversée n’est pas pris en charge. Ceux acceptés sont : %s, %s, %s et %s.

note: translators: %s expands to the gif format, %s expands to the gif format.
en: You have uploaded a %s. Please note that, if it’s an animated %s, only the first frame will be used.
fr: Vous avez téléversé un %s. Notez que si c’est un %s animé, seule la première image sera utilisée.

note: translators: %d expands to the minimum width, %d expands to the minimum height, %d expands to the maximum width, %d expands to the maximum height.
en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels. The maximum dimensions are %dx%d pixels.
fr: Les dimensions de votre image ne sont pas appropriées. Les dimensions minimum sont de %dx%d pixels et au maximum de %dx%d pixels.

note: translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s and %s.
fr: Le format de l’image téléversée n’est pas pris en charge. Ceux acceptés sont : %s, %s et %s.

note: translators: %d expands to the minimum width, %d expands to the minimum hight
en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels.
fr: Les dimensions de votre image ne sont pas appropriées. Les dimensions minimum sont de %dx%d pixels.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Internal Linking Blocks
fr: Blocs %1$s de maillage interne

en: Open in new tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: This is a sponsored link or advert (mark as %1$ssponsored%2$s)%3$s
fr: Ceci est un lien sponsorisé ou publicitaire (le marquer comme %1$ssponsored%2$s)%3$s

en: Search engines should ignore this link (mark as %1$snofollow%2$s)%3$s
fr: Les moteurs de recherche devraient ignorer ce lien (le marquer comme %1$snofollow%2$s)%3$s

en: Learn more about marking a link as nofollow or sponsored.
fr: En savoir plus sur les liens marqués comme nofollow ou sponsored.

en: Link inserted.
fr: Lien inséré.

en: Link edited.
fr: Lien modifié.

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
fr: Avertissement : le lien a bien été inséré mais peut contenir des erreurs. Veuillez le tester.

en: Link
fr: Lien

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Link removed.
fr: Lien retiré.

en: Please upgrade your WordPress version or install the Gutenberg plugin to get this %1$s feature.
fr: Veuillez mettre WordPress à jour ou installez l’extension Gutenberg pour obtenir cette fonctionnalité de %1$s.

en: Marking links with nofollow/sponsored has been disabled for WordPress installs < 5.4.
fr: L’ajout des attributs de lien nofollow/sponsored a été désactivé pour les versions de WordPress < à 5.4.

en: No focus keyword was entered
fr: Aucune requête cible n’a été saisie

en: We've analyzed your post. There is still room for improvement!
fr: Nous avons analysé votre publication. Il y a encore de la place pour l’amélioration !

en: We've analyzed your post. Everything looks good. Well done!
fr: Nous avons analysé votre publication. Tout semble bon. Bien joué !

en: Share your post!
fr: Partagez votre publication !

en: Improve your post with Yoast SEO
fr: Améliorez votre publication avec Yoast SEO

en: SEO analysis:
fr: Analyse SEO :

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show SEO settings for %1$s
fr: Afficher les réglages SEO pour les %1$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Link start tag to the Yoast knowledge base, %3$s: Link closing tag.
en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
fr: Puisque le statut d’indexabilité de votre site ne peut être récupéré par %1$s que toutes les 15 secondes,
    			la première étape consisterait à attendre au moins 15 secondes puis à rafraîchir la page de Santé du site. Si cela ne suffit pas,
    			%2$sdécouvrez comment diagnostiquer la visibilité auprès des moteurs de recherche%3$s.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
fr: %1$s propose une vérification d’indexabilité gratuit pour les utilisateurs et utilisatrices de %2$s. La requête vers %1$s pour déterminer si votre site peut être exploré par les moteurs de recherche a échoué à cause d’une erreur.

note: translators: 1: Link to the Yoast knowledge base, 2: Link closing tag.
en: %1$sFind out how to solve this problem on our knowledge base%2$s.
fr: %1$sDécouvrez comment régler ce problème dans notre base de connaissances%2$s.

en: The text link counter feature is not working as expected
fr: Le compteur de liens textuels ne fonctionne pas comme prévu

note: translators: 1: Link to the Yoast SEO blog, 2: Link closing tag.
en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
fr: Le compteur de liens textuels vous aide à améliorer la structure de votre site. %1$sDécouvrez comment il peut améliorer votre référencement%2$s.

en: The text link counter is working as expected
fr: Le compteur de liens textuels fonctionne comme prévu

note: translators: %1$s: Link to article about text links, %2$s: Anchor closing tag, %3$s: Emphasis open tag, %4$s: Emphasis close tag
en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
fr: Les colonnes des liens affichent le nombre d’articles sur ce site faisant un lien %3$svers%4$s cet article et le nombre d’URL liées %3$sdepuis%4$s cet article. En savoir plus sur %1$sces fonctionnalités pour améliorer le maillage interne%2$s, ce qui perfectionnera votre référencement.

note: translators: %1$s: Link to article about content analysis, %2$s: Anchor closing
en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
fr: Nous avons écrit un article sur %1$sl’utilisation des scores SEO et Lisibilité%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: %1$s adds several columns to this page.
fr: %1$s ajoute plusieurs colonnes à cette page.

en: I don't want this site to show in the search results.
fr: Je ne veux pas que ce site apparaisse dans les résultats de recherche.

note: translators: 1: Link start tag to the WordPress Reading Settings page, 2: Link closing tag.
en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
fr: Si vous souhaitez que les moteurs de recherche affichent votre site dans leurs résultats, vous devez %1$saller dans les réglages de Lecture%2$s et décocher la case de l’option « Visibilité pour les moteurs de recherche ».

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
fr: Votre requête cible est trop longue. Elle peut être composée de 191 caractères au maximum.

en: Learn more about the no-index setting on our help page.
fr: En savoir plus sur le réglage noindex sur notre page d’aide.

en: Even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
fr: Même si vous pouvez définir le réglage pour les robots ici, votre site entier est réglé sur « noindex » dans les réglages de lecture. Ces réglages ici n’auront donc aucun effet.

en: Learn more about canonical URLs on our help page.
fr: En savoir plus sur les URL canoniques sur notre page d’aide.

en: Learn more about the breadcrumbs title setting on our help page.
fr: En savoir plus sur le réglage de titre de fil d’Ariane sur notre page d’aide.

en: Learn more about advanced meta robots settings on our help page.
fr: En savoir plus sur les réglages de métadonnées avancés sur notre page d’aide.

en: Learn more about the no-follow setting on our help page.
fr: En savoir plus sur le réglage nofollow sur notre page d’aide.

note: translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Should search engines follow links on this %s
fr: Est-ce que les moteurs de recherche devraient suivre les liens sur ce %s

en: Show debug information
fr: Afficher les informations de débogage

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
fr: Votre site continuera de fonctionner normalement, mais ne profitera pas pleinement de %s.

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
fr: %s a rencontré des problème pour créer les tables de base de données nécessaires pour optimiser votre site.

en: We estimate this will take less than a minute.
fr: Nous estimons que cela prendra moins d’une minute.

en: We estimate this will take a couple of minutes.
fr: Nous estimons que cela prendra quelques minutes.

note: translators: 1: Link to article about indexation command, 2: Anchor closing tag, 3: Link to WP CLI.
en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
fr: %1$sLancer le processus d’indexation sur votre serveur%2$s en utilisant %3$sWP CLI%2$s.

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
fr: Nous estimons que cela pourrait prendre beaucoup de temps en raison de la taille de votre site. Au lieu d’attendre, vous pourriez :

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
fr: un thème qui a une bonne gestion de la balise « title » ou adaptez votre thème pour avoir cette prise en charge

note: translators: %1$s: link to help article about solving table issue. %2$s: is anchor closing.
en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
fr: Veuillez lire %1$sce guide%2$s pour voir comment résoudre ce problème.

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
fr: Remplacé par la hiérarchie des termes supérieurs

en: Term hierarchy
fr: Hiérarchie des termes

note: translators: 1: Yoast SEO
en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
fr: Le point de terminaison REST API de %1$s vous donne toutes les métadonnées d’une URL spécifique. Ainsi, les sites WordPress headless pourront continuer d’utiliser %1$s pour la gestion des métadonnées SEO.

en: REST API: Head endpoint
fr: REST API : Point de terminaison Head

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
fr: Super ! Vous pouvez activer vos extensions premium et recevoir les mises à jour.

note: translators: %1$s expands to 'my.yoast.com'.
en: Your site can connect to %1$s
fr: Votre site peut se connecter à %1$s

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast knowledge base, %4$s Link closing tag.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our knowledge base%4$s.
fr: Vous ne pouvez %1$spas%2$s activer vos extensions premium et recevoir les mises à jour. La raison la plus probable est que la version de cURL sur votre serveur est obsolète. Veuillez contacter votre hébergeur et leur demander de passer au moins à la version 7.34. %3$sEn savoir plus sur cURL dans notre base de connaissances%4$s.

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast knowledge base, %4$s Link closing tag.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our knowledge base%4$s.
fr: Vous ne pouvez %1$spas%2$s activer vos extensions premium et recevoir les mises à jour. Les raisons les plus communes sont une version obsolète de cURL, le logiciel utilisé pour se connecter à d’autres serveurs. Pourtant, votre version semble bonne. Veuillez contacter votre hébergeur et, si nécessaire, le support de Yoast pour déterminer ce qui ne va pas. %3$sEn savoir plus sur cURL dans notre base de connaissances%4$s.

note: translators: %1$s expands to 'my.yoast.com'.
en: Your site can not connect to %1$s
fr: Votre site ne peut pas se connecter à %1$s

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast Ryte website, %2$s: Expands to 'Ryte', %3$s: Link closing tag.
en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
fr: %1$sAllez dans %2$s pour analyser votre site en entier%3$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
fr: %1$s offre une vérification d’indexation gratuite pour les utilisateurs et utilisatrices de %2$s et a déterminé que votre site pouvait être trouvé par les moteurs de recherche.

en: Your site can be found by search engines
fr: Votre site peut être trouvé par les moteurs de recherche

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining
    			whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and
    			is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why
    			the %1$s check failed.
fr: %1$s offre une vérification d’indexation gratuite pour les utilisateurs et utilisatrices de %2$s et a pour le moment des problèmes pour déterminer
    			si les moteurs de recherche peuvent trouver votre site. Il peut y avoir plein de raisons légitimes et ce n’est pas un problème
    			en soi. Si c’est un site en production, il est recommandé de déterminer pourquoi la vérification de %1$s a échoué.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte'.
en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
fr: %1$s ne peut pas déterminer si votre site peut être trouvé par les moteurs de recherche

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast knowledge base, %2$s: Link closing tag.
en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
fr: %1$sEn savoir plus sur le dépannage de la visibilité pour les moteurs de recherche.%2$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
fr: %1$s offre une vérification d’indexation gratuite pour les utilisateurs et utilisatrices de %2$s et a déterminé que votre site n’était pas trouvable par les moteurs de recherche. Si ce site est en ligne ou doit le devenir, cela devrait être corrigé.

en: Your site cannot be found by search engines
fr: Votre site ne peut pas être trouvé par les moteurs de recherche

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast knowledge base, %2$s: Link closing tag.
en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
fr: Si c’est un site en production, %1$sil est recommandé de déterminer pourquoi la vérification a échoué.%2$s

note: translators: 1: The Ryte response raw error code, if any. 2: The error message. 3: The WordPress error code, if any.
en: Error details: %1$s %2$s %3$s
fr: Détails de l’erreur : %1$s %2$s %3$s

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
fr: Une erreur est survenue lors du test pour déterminer si votre site était indexable par les moteurs de recherche

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
fr: %1$sVous pouvez changer le slogan dans l’outil de personnalisation%2$s.

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
fr: Vous avez encore le slogan WordPress par défaut. Même un slogan vide serait probablement mieux.

en: You should change the default WordPress tagline
fr: Vous devriez changer le slogan WordPress par défaut

en: You are using a custom tagline or an empty one.
fr: Vous utilisez un slogan personnalisé ou vide.

en: You changed the default WordPress tagline
fr: Vous avez changé le slogan WordPress par défaut

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
fr: Les commentaires de vos publications sont affichés sur une seule page. Cela correspond à notre recommandation, tout se passe donc très bien !

note: translators: %s expands to '/%postname%/'
en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
fr: Il est fortement recommandé d’avoir le nom de la publication dans l’URL de vos articles et pages. Envisagez de passer votre structure de permaliens à %s.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
fr: Vous n’avez pas le nom de la publication dans l’URL et de vos articles et pages.

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
fr: Vous avez bien le nom de la publication dans l’URL et de vos articles et pages.

en: Your permalink structure includes the post name
fr: Votre structure de permaliens inclut le nom de la publication

en: The request to Ryte returned an error.
fr: La requête vers Ryte a renvoyé une erreur.

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
fr: Les commentaires sur vos publications sont divisés sur plusieurs pages. Ce qui n’est pas nécessaire dans 999 cas sur 1000. Pour corriger ce problème, décochez « Diviser les commentaires en pages […] » dans les réglages de Discussion.

en: Comments break into multiple pages
fr: Commentaires divisés en plusieurs pages

en: Comments are displayed on a single page
fr: Les commentaires sont affichés sur une seule page

en: No title
fr: Aucun titre

note: translators: 1: Start of a paragraph beginning with the Yoast icon, 2: Expands to 'Yoast SEO', 3: Paragraph closing tag.
en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
fr: %1$sCela a été remonté par l’extension %2$s%3$s

note: translators: 1: Opening tag of the link to the discussion settings page, 2: Link closing tag.
en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
fr: %1$sAllez dans les réglages de discussion%2$s

en: Mobile result
fr: Résultat mobile

en: Preview as:
fr: Prévisualiser en tant que :

en: Desktop result
fr: Résultat bureau

en: Google preview
fr: Aperçu Google

en: When you click OK we will open our HelpScout beacon where you can find answers to your questions. This beacon will load our support data and also potentially set cookies.
fr: Lorsque vous cliquerez sur OK, nous lancerons notre balise HelpScout où vous trouverez les réponses à vos questions. Cela chargera nos données de support et cela pourrait potentiellement poser des cookies.

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
fr: Si vous souhaitez appliquer des réglages de <code>métadonnées</code> robots pour cette page, veuillez les définir dans le champ suivant.

note: translators: 1: Link start tag to the Firefox website, 2: Link start tag to the Chrome website, 3: Link start tag to the Edge website, 4: Link closing tag.
en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
fr: Le navigateur que vous utilisez actuellement est malheureusement obsolète. Puisque nous tenons à vous proposer la meilleure expérience possible, nous ne le prenons plus en charge. À la place, veuillez utiliser %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s ou %3$sMicrosoft Edge%4$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy
en: Check out %1$s
fr: Jetez un œil à %1$s

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
fr: Nous avons des formations gratuites et payantes pour vous apprendre le référencement.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy, which is a clickable link.
en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
fr: Vous souhaitez apprendre le référencement avec l’équipe de Yoast ? Jetez un œil à notre %1$s !

en: Learn SEO
fr: Apprenez le SEO

en: Start to optimize your site for Google News traffic today!
fr: Commencez à optimiser votre site pour Google News !

en: Make sure your videos rank and are easy to share with our Video SEO plugin.
fr: Assurez-vous de rendre vos vidéos visibles et faciles à partager avec notre extension Video SEO.

en: Our Local SEO plugin will help you rank in Google Maps and local results.
fr: Notre extension Local SEO vous aidera à être visible dans Google Maps et les résultats locaux.

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s settings to import:
fr: Réglages %s à importer :

note: translators: 1: expands to Yoast SEO, 2: expands to Import settings.
en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
fr: Importez des réglages d’une autre installation %1$s en les collant ici et en cliquant sur « %2$s ».

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Your %1$s settings:
fr: Vos réglages %1$s :

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
fr: Twitter, tout comme Facebook, utilise les métadonnées Open Graph. Assurez-vous donc d’avoir activé le réglage « Ajouter les métadonnées Open Graph » dans l’onglet Facebook si vous souhaitez optimiser votre site pour Twitter.

en: Settings saved.
fr: Réglages enregistrés.

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Youtube URL you entered. %s
fr: Veuillez vérifier le format de l’URL Youtube saisie. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
fr: Veuillez vérifier le format de l’URL Wikipedia saisie. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
fr: Veuillez vérifier le format de l’URL Pinterest saisie. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
fr: Veuillez vérifier le format de l’URL MySpace saisie. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Linkedin URL you entered. %s
fr: Veuillez vérifier le format de l’URL LinkedIn saisie. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
fr: Veuillez vérifier le format de l’URL Instagram saisie. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
fr: Veuillez vérifier le format de l’URL de la page Facebook saisie. %s

en: Dismiss this alert
fr: Ignorer cette alerte

note: translators: 1: expands to a link opening tag; 2: expands to a link closing tag
en: A company name and logo need to be set for structured data to work properly. %1$sLearn more about the importance of structured data.%2$s
fr: Un nom d’entreprise et un logo doivent être définis pour que les données structurées fonctionnent correctement. %1$sEn savoir plus sur l’importance des données structurées.%2$s

en: Continue learning
fr: Continuez d’apprendre

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to know everything our plugin has to offer. Sign up for our free %1$s plugin training, in which you'll learn how to use %1$s and how it can help you make the best of your website!
fr: %1$s va maintenant se charger de l’optimisation technique de votre site. Pour réellement améliorer votre visibilité dans les résultats de recherche, il est important de savoir tout ce que notre extension vous permet de faire. Inscrivez-vous à notre formation %1$s gratuite dans laquelle vous apprendrez à utiliser %1$s et comment elle vous aidera à tirer le meilleur de votre site !

note: translators: %s expands to an invalid Facebook App ID.
en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
fr: %s ne semble pas être un ID d’App Facebook valide. Veuillez le corriger.

note: translators: %s: form value as submitted.
en: The submitted value was: %s
fr: La valeur entrée était : %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fr: Les codes de confirmation de Yandex ne peuvent contenir que des lettres de A à Z, des chiffres, tirets courts et tirets bas. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
fr: Les identifiants Twitter ne peuvent contenir que des lettres, chiffres et tirets bas. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fr: Les codes de confirmation de Pinterest ne peuvent contenir que des lettres de A à Z, des chiffres, tirets courts et tirets bas. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fr: Les codes de confirmation de Bing ne peuvent contenir que des lettres de A à Z, des chiffres, tirets courts et tirets bas. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
fr: Les codes de confirmation de Yandex ne peuvent contenir que des lettres, des chiffres, tirets courts et tirets bas. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
fr: Les codes de confirmation de Baidu ne peuvent contenir que des lettres, des chiffres, tirets courts et tirets bas. %s

en: Show this item.
fr: Afficher cet élément.

en: Hide this item.
fr: Masquer cet élément.

note: translators: %d expands the amount of hidden problems.
en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
fr[0]: Vous avez %d problème masqué :
fr[1]: Vous avez %d problèmes masqués :

note: translators: %d expands the amount of hidden notifications.
en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
fr[0]: Vous avez %d notification masquée :
fr[1]: Vous avez %d notifications masquées :

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of words that occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on.
fr: Une fois que vous aurez ajouté plus de texte, nous vous donnerons la liste des mots qui apparaissent le plus dans votre contenu. Cela vous donnera un aperçu de la perception de votre contenu.

en: SEO settings configured
fr: Réglages SEO configurés

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: If you want to double-check your %1$s settings, or change something, you can always %2$sreopen the configuration wizard%3$s.
fr: Si vous souhaitez re-vérifier ou modifier vos réglages de %1$s, vous pouvez toujours %2$srelancer l’assistant de configuration%3$s.

note: translators: %1$s: amount of errors, %2$s: the admin page title
en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
fr[0]: Le formulaire contient %1$s erreur. %2$s
fr[1]: Le formulaire contient %1$s erreurs. %2$s

note: translators: %s expands to the extension title
en: Activate %s for your site on MyYoast
fr: Activez %s pour votre site sur MyYoast

en: Show blog page in breadcrumbs
fr: Afficher la page de blog dans le fil d’Ariane

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
fr: Nous n’avons pas trouvé d’article pertinent sur votre site vers lequel vous pourriez faire un lien.

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the SEO score.
en: %1$sSEO%2$s: %3$s
fr: %1$sSEO%2$s : %3$s

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the readability score.
en: %1$sReadability%2$s: %3$s
fr: %1$sLisibilité%2$s : %3$s

en: Has feedback
fr: Dispose d’un retour

en: Content optimization:
fr: Optimisation du contenu :

note: translators: %s expands to the score
en: Posts with the SEO score: %s
fr: Publications avec le score SEO : %s

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Extend %s
fr: Étendre %s

en: Person logo / avatar
fr: Avatar/logo de personne

note: translators: %s: expends to Yoast SEO
en: %s video tutorial
fr: Tutoriel vidéo de %s

en: Post Noindexed
fr: Publication désindexée

en: No Focus Keyphrase
fr: Pas de requête cible

note: translators: %s expands to the SEO score
en: SEO: %s
fr: SEO : %s

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
fr: Pour voir vos erreurs d’exploration actuelles, %1$sveuillez vous rendre sur Google Search Console%2$s.

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
fr: Google a mis fin à son API d’erreurs d’exploration. Par conséquent, les éventuelles erreurs que vous pourriez avoir ne peuvent plus être affichées ici. %1$sLisez notre déclaration à ce sujet pour plus d’informations%2$s.

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Get the %s plugin now
fr: Obtenez l’extension %s

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Truly optimize your site for a local audience with our %s plugin! Optimized address details, opening hours, store locator and pickup option!
fr: Optimisez vraiment votre site pour une audience locale avec notre extension %s ! Adresse postales détaillées, heures d’ouverture, localisateur de magasin et options de retrait !

en: Serving local customers?
fr: Vous travaillez avec des clients locaux ?

en: Personal info
fr: Informations personnelles

en: Organization logo
fr: Logo de l’organisation

en: Organization name
fr: Nom de l’organisation

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
fr: Choisissez si votre site représente une organisation ou une personne.

en: Organization social profiles
fr: Profils sociaux de l’organisation

note: translators: 1: link tag to the relevant WPSEO admin page; 2: link close tag.
en: To make your site represent a Company or Organization go to %1$sSearch Appearance%2$s and set Organization or Person to "Organization".
fr: Pour faire en sorte que votre site représente une société ou une organisation, allez dans les %1$sréglages SEO%2$s et procédez à ce réglage.

note: translators: 1: link to edit user page.
en: To change the social accounts used for your site, update the details for %1$s.
fr: Pour changer les comptes sociaux utilisés pour votre site, mettez à jour les détails de %1$s.

en: That means that the form and information below is disabled, and not used.
fr: Cela signifie que le formulaire et les informations ci-dessous seront désactivées, si non utilisés.

en: Your website is currently configured to represent a Person
fr: Votre site est actuellement configuré pour représenter une personne

en: Organization or person
fr: Organisation ou personne

en: Organization
fr: Organisation

en: Does your site represent a person or an organization?
fr: Votre site représente-t-il une personne ou une organisation ?

en: Provide an image of the organization logo
fr: Fournissez une image du logo de l’organisation

en: The name of the organization
fr: Le nom de l’organisation

en: The person
fr: La personne

note: translators: %1$s is a link start tag to the Configuration Wizard, %2$s is the link closing tag.
en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
fr: Vous avez précédemment réglé votre site en tant que représentant d’une personne. Nous avons amélioré les fonctionnalités de données structurées (Schema et Knowledge Graph), donc nous vous invitons à %1$s compléter ces réglages%2$s.

en: (if one exists)
fr: (si une existe)

en: Wikipedia page about you
fr: Page Wikipédia à votre propos

en: YouTube profile URL
fr: URL de profil Youtube

en: Tumblr profile URL
fr: URL de profil Tumblr

en: SoundCloud profile URL
fr: URL de profil Soundcloud

en: MySpace profile URL
fr: URL de profil Myspace

en: Uncategorized
fr: Non classé

en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s
fr: Vous avez sélectionné le compte %1$s comme étant la personne que ce site représente. Les informations de son profil seront maintenant utilisées pour les résultats de recherche. %2$sMettez à jour son profil pour vérifier que les informations sont correctes%3$s.

en: Please select a user below to make your site's meta data complete.
fr: Veuillez sélectionner un compte ci-dessous pour compléter les métadonnées de votre site.

note: translators: %1$s expands to WordPress
en: You can edit the details shown in meta data, like the social profiles, the name and the description of this user on their %1$s profile page.
fr: Vous pouvez modifier les détails affichés dans les métadonnées comme les réseaux sociaux, le nom et la description de ce compte sur sa page de profil %1$s.

en: Select a user...
fr: Sélectionner un compte…

note: translators: %s expands to the SEO score.
en: SEO score: %s
fr: Score SEO : %s

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
fr: Si une page Wikipédia existe à votre sujet ou à propos de votre organisation, ajoutez-la également.

en: Pinterest profile URL
fr: URL de profil Pinterest

en: LinkedIn profile URL
fr: URL de profil LinkedIn

en: Instagram profile URL
fr: URL de profil Instagram

en: Wikipedia URL
fr: URL Wikipédia

en: No JSON object was returned.
fr: Aucun objet JSON n’a été renvoyé.

note: translators: %1$s resolves to Keyword research training
en: Keyword research is essential in any SEO strategy. You decide the search terms you want to be found for, and figure out what words your audience uses to find you. Great keyword research tells you what content you need to start ranking for the terms you want to rank for. Make sure your efforts go into the keywords you actually have a chance at ranking for! The %1$s walks you through this process, step by step.
fr: La recherche de mots-clés est essentielle pour une stratégie de référencement. Vous décidez des termes de recherche grâce auxquels vous souhaitez être visible et déterminez ceux que votre audience utilise pour vous chercher. Une bonne étude lexicale vous indique les contenus que vous devrez produire pour être visible sur les requêtes souhaitées. Assurez-vous que vous ciblez des mots-clés crédibles ! La %1$s vous apprend à le faire, pas à pas.

en: Find out what words your audience uses to find you
fr: Découvrez quels mots utilise votre audience pour vous chercher

en: Received internal links
fr: Liens internes reçus

en: Outgoing internal links
fr: Liens internes émis

en: New step added
fr: Nouvelle étape ajoutée

en: New question added
fr: Nouvelle question ajoutée

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s to the anchor end tag, %3$s expands to the numeric Flesch reading ease score, %4$s to the easiness of reading, %5$s expands to a call to action based on the score
en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s
fr: %1$sTest de lisibilité Flesch%2$s : Votre contenu obtient %3$s au test, ce qui est considéré comme %4$s à lire. %5$s

en: Keyphrase
fr: Requête

note: translators: %1$s expands to the link to the article, %2$s closes the link to the article
en: Please carefully consider the implications and %1$sread this post%2$s if you want more information about the impact of showing media in search results.
fr: Veuillez bien réfléchir aux implications et %1$slisez cet article (EN)%2$s si vous souhaitez plus d’informations sur l’affichage des médias dans les résultats de recherche.

en: By enabling this option, attachment URLs become visible to both your visitors and Google. To add value to your website, they should contain useful information, or they might have a negative impact on your ranking.
fr: En activant cette option, les URL de fichiers joints apparaissent à vos visiteurs et à Google. Vous ajouter de la valeur à votre site, ils devraient contenir des informations utiles. Dans le cas contraire, cela aura un impact négatif sur votre référencement.

note: translators: 1: Yoast SEO.
en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
fr: Pour que cette fonctionnalité fonctionne, %1$s a besoin de créer une table dans votre base de données. Nous n’avons pas réussi à le faire automatiquement.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
fr: Impossible de récupérer la taille de %1$s pour des raisons inconnues.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
fr: Impossible de récupérer la taille de %1$s car elle est externe au site.

note: Translators: %1$d expands to the number of images containing an alt attribute with the keyword, * %2$d expands to the total number of images, %3$s and %4$s expand to a link on yoast.com, * %5$s expands to the anchor end tag.
en: %3$sImage alt attributes%5$s: Out of %2$d images on this page, %1$d have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That's a bit much. %4$sOnly include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image%5$s.
fr: %3$sTextes alternatifs%5$s : Sur %2$d images de cette publication, %1$d ont des textes alternatifs qui contiennent votre requête cible ou ses synonymes. C’est un peu trop. %4$sN’utilisez ces termes que lorsqu’ils correspondent réellement à l’image%5$s.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, * %2$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sImage alt attributes%2$s: Good job!
fr: %1$sTextes alternatifs%2$s : Bon travail !

note: Translators: %1$d expands to the number of images containing an alt attribute with the keyword, * %2$d expands to the total number of images, %3$s and %4$s expand to links on yoast.com, * %5$s expands to the anchor end tag.
en: %3$sImage alt attributes%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d has an alt attribute that reflects the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s! | %3$sImage alt attributes%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d have alt attributes that reflect the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s!
fr[0]: %3$sTextes alternatifs%5$s : Sur %2$d images de cette publication, seulement %1$d a un texte alternatif qui reflète le sujet de votre texte. %4$sAjoutez votre requête cible ou ses synonymes aux textes alternatifs pertinents%5$s !
fr[1]: %3$sTextes alternatifs%5$s : Sur %2$d images de cette publication, seulement %1$d ont un texte alternatif qui reflète le sujet de votre texte. %4$sAjoutez votre requête cible ou ses synonymes aux textes alternatifs pertinents%5$s !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sImage alt attributes%3$s: Images on this page do not have alt attributes that reflect the topic of your text. %2$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of relevant images%3$s!
fr: %1$sTextes alternatifs%3$s : Les images de cette publication n’ont pas de texte alternatif qui reflètent le sujet de votre texte. %2$sAjoutez votre requête cible ou ses synonymes aux textes alternatifs qui seraient pertinents%3$s !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sImage alt attributes%3$s: Images on this page have alt attributes, but you have not set your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
fr: %1$sTextes alternatifs%3$s : Les images de cette publication ont des textes alternatifs mais vous n’avez pas défini de requête cible. %2$sRenseignez-en une%3$s !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag, %3$d expands to the number of subheadings containing the keyphrase.
en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job! | %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. Good job!
fr[0]: %1$sRequête dans les titres%2$s : %3$s de vos titres H2 et H3 reflète le sujet de votre contenu. Bon travail !
fr[1]: %1$sRequête dans les titres%2$s : %3$s de vos titres H2 et H3 reflètent le sujet de votre contenu. Bon travail !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag, %3$d expands to the number of subheadings containing the keyphrase.
en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
fr: %1$sRequête dans les titres%2$s : Vos titres H2 et H3 reflètent le sujet de votre contenu. Bon travail !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: More than 75%% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. %2$sDon't over-optimize%3$s!
fr: %1$sRequête dans les titres%3$s : Plus de 75%% de vos titres H2 et H3 reflètent le sujet de votre contenu. C’est trop. %2$sNe sur-optimisez pas%3$s !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: %2$sUse more keyphrases or synonyms in your H2 and H3 subheadings%3$s!
fr: %1$sRequête dans les titres%3$s : %2$sUtilisez plus souvent la requête cible ou ses synonymes dans vos titres H2 et H3%3$s !

note: translators: %1$s expands to the method name. %2$s expands to the class name
en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
fr: La méthode %1$s() n’existe pas dans la classe %2$s

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSingle title%3$s: H1s should only be used as your main title. Find all H1s in your text that aren't your main title and %2$schange them to a lower heading level%3$s!
fr: %1$sTitre de niveau 1%3$s : Les H1 ne devraient être utilisés que pour votre titre principal. Trouvez-les dans votre texte et %2$spassez-les à un niveau inférieur%3$s !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
fr[0]: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvé %5$d fois. C’est bien plus que le maximum recommandé de %3$d fois pour un texte de cette taille. %4$sNe sur-optimisez pas%2$s !
fr[1]: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvé %5$d fois. C’est bien plus que le maximum recommandé de %3$d fois pour un texte de cette taille. %4$sNe sur-optimisez pas%2$s !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
fr[0]: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvé %5$d fois. C’est plus que le maximum recommandé de %3$d fois pour un texte de cette taille. %4$sNe sur-optimisez pas%2$s !
fr[1]: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvé %5$d fois. C’est plus que le maximum recommandé de %3$d fois pour un texte de cette taille. %4$sNe sur-optimisez pas%2$s !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d time. This is great! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d times. This is great!
fr[0]: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvée %3$d fois. C’est très bien !
fr[1]: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvée %3$d fois. C’est très bien !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
fr[0]: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvé %5$d fois. C’est moins que le minimum recommandé de %3$d fois pour un texte de cette taille. %4$sConcentrez-vous sur votre requête%2$s !
fr[1]: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvé %5$d fois. C’est moins que le minimum recommandé de %3$d fois pour un texte de cette taille. %4$sConcentrez-vous sur votre requête%2$s !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found 0 times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
fr: %1$sDensité de requête%2$s : La requête cible a été trouvée 0 fois. C’est moins que le minimum requis de %3$d fois pour un texte de cette taille. %4$sConcentrez-vous sur votre requête%2$s !

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: With %s, you can easily create such redirects.
fr: Avec %s, vous pouvez facilement créer de telles redirections.

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
fr: L’import de réglages ne fonctionne que sur les serveurs qui fonctionnent sous PHP 5.3 ou supérieur.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
fr: Exportez vos réglages de %1$s ici, afin de les copier vers un autre site.

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
fr: Améliore le partage sur Facebook et Pinterest

en: No settings found.
fr: Aucun réglage trouvé.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
fr: Ce sont des réglages pour l’extension %1$s par %2$s

note: translators: %1$s expands to Import settings
en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
fr: Copiez tous ces réglages dans l’onglet %1$s d’un autre site et cliquez ensuite sur « %1$s ».

en: You do not have the required rights to export settings.
fr: Vous n’avez pas les droits suffisant pour exporter les réglages.

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fr: Ne pas afficher la date des archives dans les résultats de recherche correspond techniquement à une métadonnée %1$s pour les robots. %2$sPlus d’informations sur les réglages des résultats de recherche%3$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %s
fr: Passez à %s

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
fr: Découvrez en quoi les permaliens sont importants pour votre référencement.

note: translators: %1$s and %2$s expand to <em> items to emphasize the word in the middle.
en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
fr: Changer les réglages de permaliens peut sérieusement impacter votre visibilité sur les moteurs de recherche. On ne devrait %1$s jamais %2$s les changer sur un site en production.

en: WARNING:
fr: AVERTISSEMENT :

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the keyword, %2$d expands to the number of times this keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to links to yoast.com, %6$s expands to the anchor end tag
en: %4$sPreviously used keyphrase%6$s: You've used this keyphrase %1$s%2$d times before%3$s. %5$sDo not use your keyphrase more than once%6$s.
fr: %4$sRequête déjà utilisée%6$s : Vous avez déjà utilisé cette requête %1$s%2$d fois%3$s. %5$sN’utilisez votre requête qu’une seule fois%6$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the keyword is already used. %3$s and %4$s expand to links on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %3$sPreviously used keyphrase%5$s: You've used this keyphrase %1$sonce before%2$s. %4$sDo not use your keyphrase more than once%5$s.
fr: %3$sRequête déjà utilisée%5$s : Vous avez déjà utilisé cette requête %1$sune fois%2$s. %4$sNe l’utilisez pas plus d’une fois%5$s.

en: %1$sPreviously used keyphrase%2$s: You've not used this keyphrase before, very good.
fr: %1$sRequête déjà utilisée%2$s : Vous n’avez jamais utilisé cette requête, très bien.

note: Translators: %1$s and %2$s open links to an articles about stopwords, %3$s closes the links
en: %1$sSlug stopwords%3$s: The slug for this page contains a stop word. %2$sRemove it%3$s! | %1$sSlug stopwords%3$s: The slug for this page contains stop words. %2$sRemove them%3$s!
fr[0]: %1$sMots d’arrêt dans le slug%3$s : Le slug de cette page contient un mot d’arrêt. %2$sRetirez-le%3$s !
fr[1]: %1$sMots d’arrêt dans le slug%3$s : Le slug de cette page contient des mots d’arrêt. %2$sRetirez-les%3$s !

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSlug too long%3$s: the slug for this page is a bit long. %2$sShorten it%3$s!
fr: %1$sSlug trop long%3$s : Le slug de cette page est un peu trop long. %2$sRaccourcissez-le%3$s !

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: More than half of your keyphrase appears in the slug. That's great!
fr: %1$sRequête dans le slug%2$s : Plus de la moitié de votre requête apparaît dans le slug. C’est super !

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase in slug%3$s: (Part of) your keyphrase does not appear in the slug. %2$sChange that%3$s!
fr: %1$sRequête dans le slug%3$s : (Une partie de) votre requête n’apparaît pas dans le slug. %2$sAjoutez-en plus%3$s !

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: Great work!
fr: %1$sRequête dans le slug%2$s : Bon travail !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The exact match of the focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
fr: %1$sRequête dans le titre%2$s : Les mots de votre requête apparaissent au début de votre méta titre. Bon travail !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sImage alt attributes%3$s: No images appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
fr: %1$sTexte alternatif des images%3$s : Il n’y a pas d’image dans cette page. %2$sAjoutez-en%3$s !

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sLink keyphrase%3$s: You're linking to another page with the words you want this page to rank for. %2$sDon't do that%3$s!
fr: %1$sAncre avec la requête cible%3$s : Vous faites un lien vers une autre page avec les mots de votre requête. %2$sNe faites pas ça%3$s !

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is far below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is far below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
fr[0]: C’est très en dessous du minimum recommandé de %5$d mot. %3$sAjoutez plus de contenu%4$s.
fr[1]: C’est très en dessous du minimum recommandé de %5$d mots. %3$sAjoutez plus de contenu%4$s.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
fr[0]: C’est en dessous du minimum recommandé de %5$d mot. %3$sAjoutez plus de contenu%4$s.
fr[1]: C’est en dessous du minimum recommandé de %5$d mots. %3$sAjoutez plus de contenu%4$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %4$d expands to the anchor end tag. Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d word. | %2$sText length%4$s: The text contains %1$d words.
fr[0]: %2$sLongueur du contenu%4$s : Le contenu a une longueur de %1$d mot.
fr[1]: %2$sLongueur du contenu%4$s : Le contenu a une longueur de %1$d mots.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %2$sText length%3$s: The text contains %1$d word. Good job! | %2$sText length%3$s: The text contains %1$d words. Good job!
fr[0]: %2$sLongueur du contenu%3$s : Le contenu a une longueur de %1$d mot. Bon travail !
fr[1]: %2$sLongueur du contenu%3$s : Le contenu a une longueur de %1$d mots. Bon travail !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%3$s: %2$sPlease create an SEO title%3$s.
fr: %1$sLongueur de méta titre%3$s : %2$sVeuillez créer un méta titre%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is wider than the viewable limit. %2$sTry to make it shorter%3$s.
fr: %1$sLargeur de méta titre%3$s : Le méta titre est plus large que la limite visible. %2$sEssayez de le raccourcir%3$s.

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%2$s: Good job!
fr: %1$sLongueur de méta titre%2$s : Bon travail !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is too short. %2$sUse the space to add keyphrase variations or create compelling call-to-action copy%3$s.
fr: %1$sLongueur de méta titre%3$s : Le méta titre est trop court. %2$sUtilisez l’espace disponible pour ajouter des variantes ou des appels à l’action%3$s.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: There are both nofollowed and normal outbound links on this page. Good job!
fr: %1$sLiens externes%2$s : Il y a des liens nofollow et des liens normaux dans cette page. Bon travail !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: Good job!
fr: %1$sLiens externes%2$s : Bon travail !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: All outbound links on this page are nofollowed. %2$sAdd some normal links%3$s.
fr: %1$sLiens externes%3$s : Tous les liens externes de cette page sont en nofollow. %2$sAjoutez des liens normaux%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: No outbound links appear in this page. %2$sAdd some%3$s!
fr: %1$sLiens externes%3$s : Il n’y a pas de lien externe dans cette page. %2$sAjoutez-en%3$s !

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%2$s: Well done!
fr: %1$sLongueur de méta description%2$s : Parfait !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to	the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is over %4$d characters. To ensure the entire description will be visible, %2$syou should reduce the length%3$s!
fr: %1$sLongueur de méta description%3$s : La méta description fait plus de %4$d caractères. Pour vous assurer qu’elle soit entièrement visible, %2$svous devriez la raccourcir%3$s !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to the number of characters in the meta description, %5$d expands to the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is too short (under %4$d characters). Up to %5$d characters are available. %2$sUse the space%3$s!
fr: %1$sLongueur de méta description%3$s : La méta description est trop courte (en dessous de %4$d caractères). Vous pouvez aller jusqu’à %5$d caractères, %2$sutilisez cet espace%3$s !

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to a links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%3$s:  No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. %2$sMake sure to write one%3$s!
fr: %1$sLongueur de méta description%3$s : Aucune méta description n’a été renseignée. Les moteurs de recherches afficheront du contenu de la page à la place. %2$sAssurez-vous d’en écrire une%3$s !

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description has been specified, but it does not contain the keyphrase. %3$sFix that%4$s!
fr: %1$sRequête dans la méta description%2$s : La méta description a été renseignée mais elle ne contient pas la requête. %3$sAjoutez-la%4$s !

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description contains the keyphrase %3$s times, which is over the advised maximum of 2 times. %4$sLimit that%5$s!
fr: %1$sRequête dans la méta description%2$s : La méta description contient la requête %3$s fois, ce qui est supérieur au maximum conseillé de 2 fois. %4$sRéfrénez-vous%5$s !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: Keyphrase or synonym appear in the meta description. Well done!
fr: %1$sRequête dans la méta description%2$s : La requête ou son synonyme apparaît dans la méta description. Parfait !

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's way more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
fr: %3$sLongueur de la requête%5$s : La requête fait %1$d mots. C’est bien plus que le maximum recommandé de %2$d mots. %4$sChoisissez-en une plus courte%5$s !

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
fr: %3$sLongueur de la requête%5$s : La requête fait %1$d mots. C’est au delà du maximum recommandé de %2$d mots. %4$sChoisissez-en une plus courte%5$s !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase length%2$s: Good job!
fr: %1$sLongueur de la requête%2$s : Bon travail !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase length%3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
fr: %1$sLongueur de la requête%3$s : Aucune requête cible n’a été définie pour cette page. %2$sRenseignez une requête afin de calculer votre score SEO%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase length%3$s: %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
fr: %1$sLongueur de la requête%3$s : %2$sSaisissez une requête pour calculer votre score SEO%3$s.

note: Translators: %1$s expands to links to Yoast.com articles, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase distribution%2$s: Good job!
fr: %1$sDistribution de la requête%2$s : Bon travail !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links to Yoast.com articles, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Uneven. Some parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
fr: %1$sDistribution de la requête%3$s : inégale. Certaines parties de votre texte ne contiennent ni la requête, ni ses synonymes. %2$sDistribuez-les plus équitablement%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links to Yoast.com articles, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Very uneven. Large parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
fr: %1$sDistribution de la requête%3$s : très inégale. De grandes parties de votre texte ne contiennent ni votre requête, ni ses synonymes. %2$sDistribuez-les plus équitablement%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links to Yoast.com articles, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: %2$sInclude your keyphrase or its synonyms in the text so that we can check keyphrase distribution%3$s.
fr: %1$sDistribution de requête%3$s : %2$sÉcrivez votre requête ou ses synonymes dans le texte afin que nous puissions calculer leur distribution%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms do not appear in the first paragraph. %2$sMake sure the topic is clear immediately%3$s.
fr: %1$sRequête dans l’introduction%3$s : Votre requête ou ses synonymes n’apparaissent pas dans le premier paragraphe. %2$sAssurez-vous que le sujet soit rapidement évoqué%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s:Your keyphrase or its synonyms appear in the first paragraph of the copy, but not within one sentence. %2$sFix that%3$s!
fr: %1$sRequête dans l’introduction%3$s : Votre requête ou ses synonymes apparaissent dans le premier paragraphe de la publication mais pas dans la même phrase. %2$sCorrigez ce point%3$s !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sKeyphrase in introduction%2$s: Well done!
fr: %1$sRequête dans l’introduction%2$s : Parfait !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%2$s: There are both nofollowed and normal internal links on this page. Good job!
fr: %1$sMaillage interne%2$s : Il y a aussi bien des liens internes en nofollow que des liens normaux sur cette page. Bien joué !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%2$s: You have enough internal links. Good job!
fr: %1$sMaillage interne%2$s : Vous avez assez de liens internes. Bon travail !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: The internal links in this page are all nofollowed. %2$sAdd some good internal links%3$s.
fr: %1$sMaillage interne%3$s : Les liens internes dans cette page sont tous en nofollow. %2$sAjoutez donc de bons liens internes%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: No internal links appear in this page, %2$smake sure to add some%3$s!
fr: %1$sMaillage interne%3$s : Il n’y a aucun lien interne dans cette page, %2$sassurez-vous d’en ajouter%3$s !

en: %1$sFunction words in keyphrase%3$s: Your keyphrase "%4$s" contains function words only. %2$sLearn more about what makes a good keyphrase.%3$s
fr: %1$sMots-outils dans la requête%3$s : Votre requête « %4$s » contient uniquement des mots-outils. %2$sApprenez à concevoir de bonnes requêtes.%3$s

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sTransition words%2$s: Well done!
fr: %1$sMots de transition%2$s : Parfait !

note: Translators: %1$s and %4$s expand to a link to yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag, %3$s expands to the percentage of sentences containing transition words
en: %1$sTransition words%2$s: Only %3$s of the sentences contain transition words, which is not enough. %4$sUse more of them%2$s.
fr: %1$sMots de transition%2$s : Seulement %3$s des phrases contiennent des mots de transition, ce qui n’est pas suffisant. %4$sUtilisez-en plus souvent%2$s.

note: Translators: %1$s and %3$s expand to a link to yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sTransition words%2$s: None of the sentences contain transition words. %3$sUse some%2$s.
fr: %1$sMots de transition%2$s : Aucune de vos phrases ne contient de mots de transition. %3$sUtilisez-en%2$s.

note: Translators: %1$s and %3$s expand to links to articles on Yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sNot enough content%2$s: %3$sPlease add some content to enable a good analysis%2$s.
fr: %1$sPas assez de contenu%2$s : %3$sVeuillez ajouter du contenu pour permettre une bonne analyse%2$s.

note: Translators: %1$s expands to a link to https://yoa.st/headings, %2$s expands to the link closing tag.
en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
fr: %1$sHiérarchie des titres%2$s : Vous n’utilisez pas de titres mais votre contenu est suffisamment court pour ne pas en mériter.

note: Translators: %1$s and %3$s expand to a link to https://yoa.st/headings, %2$s expands to the link closing tag.
en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, although your text is rather long. %3$sTry and add some subheadings%2$s.
fr: %1$sHiérarchie des titres%2$s : Vous n’utilisez pas de titres alors que votre contenu est relativement long. %3$sEssayez d’en ajouter%2$s.

note: Translators: %1$s and %5$s expand to a link on yoast.com, %3$d to the number of text sections not separated by subheadings, %4$d expands to the recommended number of words following a subheading, %2$s expands to the link closing tag. Translators: %1$s and %5$s expand to a link on yoast.com, %3$d to 
en: %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d section of your text is longer than %4$d words and is not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s. | %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d sections of your text are longer than %4$d words and are not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s.
fr[0]: %1$sHiérarchie des titres%2$s : %3$d section de votre contenu fait plus de %4$d mots et n’est pas séparée par des titres. %5$sAjoutez-en pour améliorer la lisibilité%2$s.
fr[1]: %1$sHiérarchie des titres%2$s : %3$d sections de votre contenu font plus de %4$d mots et ne sont pas séparées par des titres. %5$sAjoutez-en pour améliorer la lisibilité%2$s.

note: Translators: %1$s expands to a link to https://yoa.st/headings, %2$s expands to the link closing tag.
en: %1$sSubheading distribution%2$s: Great job!
fr: %1$sHiérarchie des titres%2$s : Bon travail !

note: Translators: %1$s and %6$s expand to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag, %3$d expands to percentage of sentences, %4$s expands to the recommended maximum sentence length, %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$sSentence length%2$s: %3$s of the sentences contain more than %4$s words, which is more than the recommended maximum of %5$s. %6$sTry to shorten the sentences%2$s.
fr: %1$sLongueur de phrase%2$s : %3$s des phrases contiennent plus de %4$s mots, ce qui est au delà du ratio maximum recommandé de %5$s. %6$sEssayez de raccourcir vos phrases%2$s.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSentence length%2$s: Great!
fr: %1$sLongueur de phrase%2$s : Très bien !

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sConsecutive sentences%2$s: There is enough variety in your sentences. That's great!
fr: %1$sPhrases consécutives%2$s : Il y a suffisamment de variété dans vos phrases. C’est super !

note: Translators: %1$s and %5$s expand to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag, %3$d expands to the number of consecutive sentences starting with the same word, %4$d expands to the number of instances where 3 or more consecutive sentences start with the same word.
en: %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %3$d consecutive sentences starting with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s! | %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %4$d instances where %3$d or more consecutive sentences start with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s!
fr[0]: %1$sPhrases consécutives%2$s : Le texte contient %3$d phrases consécutives qui commencent avec le même mot. %5$sAjoutez un peu de variété%2$s !
fr[1]: %1$sPhrases consécutives%2$s : Le texte contient %4$d instances dans lesquelles %3$d phrases consécutives ou plus commencent avec le même mot. %5$sAjoutez un peu de variété%2$s !

note: Translators: %1$s and %5$s expand to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag, %3$s expands to the percentage of sentences in passive voice, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$sPassive voice%2$s: %3$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %4$s. %5$sTry to use their active counterparts%2$s.
fr: %1$sVoix passive%2$s : %3$s des phrases sont à la forme passive, ce qui est au delà du ratio maximum recommandé de %4$s. %5$sPassez plutôt à la voix active%2$s.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag.
en: %1$sPassive voice%2$s: You're using enough active voice. That's great!
fr: %1$sVoix passive%2$s : Vous utilisez suffisamment la voix active. C’est super !

note: Translators: %1$s and %5$s expand to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag, %3$d expands to the number of paragraphs over the recommended word limit, %4$d expands to the word limit
en: %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s! | %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s!
fr[0]: %1$sLongueur des paragraphes%2$s : %3$d des paragraphes font plus du maximum recommandé de %4$d mots. %5$sRaccourcissez vos paragraphes%2$s !
fr[1]: %1$sLongueur des paragraphes%2$s : %3$d des paragraphes font plus du maximum recommandé de %4$d mots. %5$sRaccourcissez vos paragraphes%2$s !

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sParagraph length%2$s: None of the paragraphs are too long. Great job!
fr: %1$sLongueur des paragraphes%2$s : Aucun de vos paragraphes n’est trop long. Bon travail !

en: Good job!
fr: Bon travail !

note: Translators: %1$s and %5$s expand to a link on yoast.com, %2$s to the anchor end tag, %7$s expands to the anchor end tag and a full stop, %3$s expands to the numeric Flesch reading ease score, %4$s to the easiness of reading, %6$s expands to a call to action based on the score
en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s%6$s%7$s
fr: %1$sTest de lisibilité Flesch%2$s : Votre contenu obtient %3$s au test, ce qui est considéré comme %4$s à lire. %5$s%6$s%7$s

en: Focus keyphrase
fr: Requête cible

en: Help on choosing the perfect focus keyphrase
fr: Aide pour obtenir la requête cible parfaite

en: Would you like to add a related keyphrase?
fr: Souhaiteriez-vous ajouter une variante de requête ?

note: translators: %s expands to Premium
en: Go %s!
fr: Passez %s !

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Did you know %s also analyzes the different word forms of your keyphrase, like plurals and past tenses?
fr: Saviez-vous que %s analyse également les différentes variantes de votre requête, comme le pluriel ou la conjugaison au passé ?

en: Check Keyphrase Density
fr: Vérifier la densité de requête

en: Disable
fr: Désactiver

en: Allow Control
fr: Autoriser le contrôle

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
fr: Cet onglet vous permet de désactiver certaines fonctionnalités de %s pour tous les sites du réseau. Par défaut, toutes les fonctionnalités sont activées, ce qui permet aux administrateurs et administratrices de choisir lesquelles ils veulent activer/désactiver pour leur site. Lorsque vous désactivez une fonctionnalité ici, les administrateurs et administratrices des sites ne pourront plus l’utiliser du tout.

en: Rank better with synonyms & related keyphrases
fr: Soyez plus visible avec des synonymes et des variantes de votre requête

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
fr: optimisez une publication pour des synonymes et des variantes de votre requête.

note: translators: %s: argument name
en: %s is a required feature toggle argument.
fr: %s est un argument d’activation de fonctionnalité obligatoire.

en: Synonyms & related keyphrases
fr: Synonymes et variantes de requête

en: Add related keyphrase
fr: Ajouter une variante

en: Remove keyphrase
fr: Retirer la requête

en: Keyphrase:
fr: Requête :

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium. translators: %1$s expands to Keyword research training. translators: %1$s expands to Local SEO.
en: %1$s video
fr: Vidéo de %1$s

en: This feature has been disabled by the network admin.
fr: Cette fonctionnalité a été désactivée par l’administrateur ou l’administratrice du réseau.

en: Clear Image
fr: Effacer l’image

en: Multiple keyphrases
fr: Plusieurs requêtes cibles

en: Focus keyphrase not set.
fr: Requête cible non définie.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'. translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Get %s
fr: %s

en: Optional. Customize how you want to describe the duration of the instruction
fr: Optionnel. Personnalisez comment vous voulez décrire cette durée.

en: Describe the duration of the instruction:
fr: Saisissez la durée de cette instruction :

en: Learn more about the readability analysis
fr: Apprenez-en plus sur l’analyse de lisibilité

en: Readability analysis:
fr: Analyse de lisibilité :

en: There is a new notification. | There are new notifications.
fr[0]: Il y a une nouvelle notification.
fr[1]: Il y a des nouvelles notifications.

en: Colon
fr: Deux-points

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'SEO' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of duplicate SEO meta.
en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
fr: %1$s et %2$s gèrent tous les deux le référencement de votre site. En ayant deux solutions concurrentes, vous pourriez créer des conflits au détriment de votre visibilité.

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s, %s and %s
fr: %s, %s et %s

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s and %s
fr: %s et %s

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: Enter a step title
fr: Donnez un titre à cette étape

en: Optional. This can give you better control over the styling of the steps.
fr: Facultatif. Cela vous donne plus de contrôle sur le style des étapes.

en: CSS class(es) to apply to the steps
fr: Classe(s) CSS à appliquer aux étapes

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Create a How-to guide in an SEO-friendly way. You can only use one How-to block per post.
fr: Créez un tutoriel optimisé pour le référencement. Vous ne pouvez utiliser qu’un seul bloc Tutoriel par publication.

en: List your Frequently Asked Questions in an SEO-friendly way. You can only use one FAQ block per post.
fr: Créez une FAQ optimisée pour le référencement. Vous ne pouvez utiliser qu’un seul bloc FAQ par publication.

en: Copy error
fr: Erreur de copie

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: An error occurred loading the %s primary taxonomy picker.
fr: Une erreur est survenue pendant le chargement du sélecteur de taxonomie principale de %s.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Structured Data Blocks
fr: Blocs de données structurées de %1$s

en: Time needed:
fr: Temps nécessaire :

en: Move question down
fr: Descendre la question

en: Move question up
fr: Monter la question

en: Insert question
fr: Insérer une question

en: Delete question
fr: Effacer la question

en: Enter the answer to the question
fr: Saisissez la réponse à la question

en: Enter a question
fr: Saisissez une question

en: Add question
fr: Ajouter une question

en: Frequently Asked Questions
fr: Foire aux questions

note: translators: %s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %s!
fr: Bonne nouvelle : vous le pouvez avec %s !

en: (Opens in a new browser window)
fr: (ouvre une nouvelle fenêtre de navigation)

note: translators: %s expands to the taxonomy name.
en: Select the primary %s
fr: Choisissez la %s principale

en: Check links to this URL
fr: Vérifier les liens vers cette URL

en: Keyword research training
fr: Formation à la recherche de mots-clés

en: Are you trying to use multiple keyphrases? You should add them separately below.
fr: Essayez-vous d’utiliser plusieurs requêtes ? Vous devriez les ajouter ci-dessous séparément.

en: Mark as cornerstone content
fr: Marquer comme contenu Cornerstone

en: Move step down
fr: Faire descendre l’étape

en: Move step up
fr: Faire monter l’étape

en: Insert step
fr: Insérer une étape

en: Delete step
fr: Effacer l’étape

en: Add image
fr: Ajouter une image

en: Enter a step description
fr: Saisissez une description d’étape

en: Enter a description
fr: Saisissez une description

en: Unordered list
fr: Liste non-ordonnée

en: Showing step items as an ordered list.
fr: Affichage des étapes comme une liste ordonnée.

en: Showing step items as an unordered list
fr: Affichage des étapes comme une liste non-ordonnée.

en: Add step
fr: Ajouter une étape

en: Delete total time
fr: Effacer le temps total

en: Add total time
fr: Ajouter le temps total

en: How to
fr: Tutoriel

en: How-to
fr: Tutoriel

en: Analysis results
fr: Résultats de l’analyse

en: Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score
fr: Saisissez une requête cible pour calculer votre score SEO

en: Learn more about Cornerstone Content.
fr: En savoir plus sur les contenus Cornerstone.

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
fr: Les contenus Cornerstone devraient être les publications les plus importantes et les plus longues de votre site.

en: Restore Site
fr: Restaurer le site

en: Network Settings
fr: Réglages du réseau

en: You are not allowed to perform this action.
fr: Vous n’avez pas les droits suffisants pour faire cette action.

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
fr: Erreur : %s

note: translators: %s: success message
en: Success: %s
fr: Succès : %s

note: translators: %s expands to the ID of a site within a multisite network.
en: Site with ID %d not found.
fr: Le site avec l’ID %d est introuvable.

en: No site has been selected to restore.
fr: Aucun site n’a été sélectionné pour la restauration.

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
fr: Vous n’avez pas les droits suffisants pour modifier les réglages d’un réseau non-enregistré.

en: deleted
fr: supprimé

en: Would you like to add another keyphrase?
fr: Souhaitez-vous ajouter une autre requête ?

en: image preview
fr: prévisualisation de l’image

en: Copied!
fr: Copié !

en: Not supported!
fr: Non compatible !

note: translators: Text between {{a}} and {{/a}} will be a link to an article about site structure.
en: {{a}}Read our article about site structure{{/a}} to learn more about how internal linking can help improve your SEO.
fr: {{a}}Lisez notre article sur la structure de site{{/a}} pour en savoir plus sur l’impact du maillage interne sur votre référencement naturel.

note: translators: Text between {{a}} and {{/a}} will be a link to an article about cornerstone content.
en: Consider linking to these {{a}}cornerstone articles:{{/a}}
fr: Envisagez de faire des liens vers ces {{a}}articles Cornerstone :{{/a}}

en: Consider linking to these articles:
fr: Envisagez de faire des liens vers ces articles :

en: Copy link
fr: Copier le lien

note: translators: %s expands to the link value
en: Copy link to suggested article: %s
fr: Copier le lien de l’article suggéré : %s

en: Read our %1$sultimate guide to keyword research%2$s to learn more about keyword research and keyword strategy.
fr: Lisez notre %1$sguide ultime sur la recherche de mot-clé%2$s pour en apprendre plus à ce sujet.

en: The following words occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on. If the words differ a lot from your topic, you might want to rewrite your content accordingly.
fr: Les mots suivants apparaissent le plus souvent dans votre texte. Cela vous donne un aperçu de la perception de votre contenu. Si les mots diffèrent de votre sujet principal, vous devriez réécrire votre contenu en conséquence.

en: Prominent words
fr: Mots proéminents

en: The site's tagline
fr: Le slogan du site

note: translators: %1$s expands to the missing field name.
en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
fr: Tous les champs nécessaires ne sont pas renseignés. Champ manquant %1$s

en: Optimize your shop's SEO and sell more products!
fr: Optimisez le référencement de votre e-boutique et vendez plus de produits !

en: Add synonyms
fr: Ajouter des synonymes

en: Would you like to add keyphrase synonyms?
fr: Souhaitez-vous ajouter des requêtes synonymes ?

en: Would you like to add more than one keyphrase?
fr: Souhaitez-vous ajouter plus d’une requête ?

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: You can edit the SEO meta-data for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
fr: Vous pouvez éditer les métadonnées SEO de cette page dans les réglages de la %1$spage Boutique%2$s.

en: You haven't set a Shop page in your WooCommerce settings. Please do this first.
fr: Vous n’avez pas défini de page « Boutique » dans vos réglages WooCommerce. Veuillez le faire dans un premier temps.

en: Current year
fr: Année en cours

en: Something went wrong. Please reload the page.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez recharger la page.

en: Url preview
fr: Prévisualisation de l’URL

en: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results.
fr: Veuillez renseigner une méta description en éditant le champ ci-dessous. Si vous ne le faites pas, Google essaiera de trouver une partie pertinente de votre publication et l’affichera dans les résultats de recherche.

en: Tagline
fr: Slogan

en: Modify your meta description by editing it right here
fr: Modifiez votre méta description en l’éditant ici

en: description (custom taxonomy)
fr: description (taxonomie personnalisée)

en: (custom taxonomy)
fr: (taxonomie personnalisée)

en: (custom field)
fr: (champ personnalisé)

en: Term404
fr: Phrase404

en: Caption
fr: Légende

en: Pagenumber
fr: Numéropage

en: Pagetotal
fr: Nombrepages

en: Page number
fr: Numéro de page

en: User description
fr: Description du compte

en: Modified
fr: Modifié

en: Post type (plural)
fr: Types de publication (au pluriel)

en: Post type (singular)
fr: Type de publication (au singulier)

en: Separator
fr: Séparateur

en: Search phrase
fr: Phrase de recherche

en: Term title
fr: Titre du terme

en: Term description
fr: Description de l’élément

en: Tag description
fr: Étiquette du contenu

en: Category description
fr: Description de la catégorie

en: Primary category
fr: Catégorie principale

en: Category
fr: Catégorie

en: Tag
fr: Étiquette

en: Excerpt only
fr: Extrait seulement

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Site title
fr: Titre du site

en: Archive title
fr: Titre de l’archive

en: Parent title
fr: Titre parent

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
fr: Vous devriez créer une redirection pour vous assurer que les visiteurs n’obtiennent pas une erreur 404 lorsqu’ils cliquent sur des URL cassées.

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
fr: Les moteurs de recherche et d’autres sites peuvent continuer à envoyer du trafic à votre publication effacée.

en: Make sure you don't miss out on traffic!
fr: Assurez-vous de ne pas perdre de trafic !

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type. translators: 1: term label
en: You just deleted a %1$s.
fr: Vous venez de supprimer un·e %1$s.

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type.
en: You just trashed a %1$s.
fr: Vous venez de mettre un·e %1$s à la corbeille.

note: translators: %s is the plural version of the post type's name.
en: Breadcrumb settings for %s archive
fr: Réglages du fil d’Ariane pour les archives des %s

note: translators: %s expands to the post type name. translators: %s is the plural version of the post type's name.
en: Settings for %s archive
fr: Réglages pour les archives des %s

note: translators: %s is the singular version of the post type's name.
en: Settings for single %s URLs
fr: Réglages pour les URL de %s

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
fr: Les réglages sur cette page vous permettent de définir l’apparence par défaut de vos publications dans les résultats de recherche. Vous pouvez choisir quels types de publications seront indexés et comment doit être construite leur description par défaut.

en: Dismiss this notice
fr: Masquer cette notification

note: translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
fr: La langue de votre site est réglée à %s. Si ce n’est pas bon, contactez l’administrateur ou l’administratrice du site.

note: translators: %1$s expands Yoast, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: %1$s respects your privacy. Read our %2$sprivacy policy%3$s on how we handle your personal information.
fr: %1$s protège votre vie privée. Consultez notre %2$spolitique de confidentialité%3$s pour comprendre comment nous traitons vos données personnelles.

note: translators: %1$s dismiss link open tag, %2$s closes the link tag.
en: If you know what this means and you do not want to see this message anymore, you can %1$sdismiss this message%2$s.
fr: Si vous savez ce que cela signifie et que vous ne souhaitez plus voir ce message, vous pouvez %1$sle masquer%2$s.

note: translators: %1$s expands to the link to the article, %2$s closes the link tag.
en: Your site's settings currently allow attachment URLs on your site to exist. Please read %1$sthis post about a potential issue%2$s with attachment URLs and check whether you have the correct setting for your site.
fr: Vos réglages permettent aux URL des fichiers joints d’exister. Veuillez consulter %1$scet article au sujet du problème que cela peut poser%2$s et vérifiez vos réglages ensuite.

en: Includes a free MyYoast account which gives you access to our free SEO for Beginners course!
fr: Comprend un compte MyYoast gratuit qui vous donner accès à notre formation « SEO for Beginners » !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress, %2$s expands to Yoast
en: Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date about %1$s, other cool plugins by %2$s, and interesting news and tips from the world of SEO.
fr: Inscrivez-vous à notre newsletter si vous souhaitez rester à jour sur %1$s, d’autres extensions de %2$s, des actualités et des astuces du monde du référencement naturel.

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Baidu dans %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.

en: Baidu verification code
fr: Code de vérification Baidu

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
fr: L’importateur %s utilise des tables temporaires de base de données. Il semblerait que votre installation WordPress ne le permette pas. Veuillez solliciter votre hébergeur.

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
fr: Le nettoyage des données de %s a échoué.

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Filter by content type
fr: Filtrer par type de contenu

en: Show All Content Types
fr: Afficher tous les types de publication

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
fr: Remplacé avec un titre d’archive normal généré par WordPress

en: Clean
fr: Propre

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
fr: Une fois que vous avez la certitude que votre site est OK, vous pouvez le nettoyer. Cela retirera toutes les données antérieures.

en: Step 5: Clean up
fr: Étape 5 : Nettoyez

en: You should run the configuration wizard, from the SEO &rarr; General &rarr; Dashboard page, to make sure all the settings for your site are correct.
fr: Vous devriez lancer l’assistant de configuration depuis SEO &rarr; Réglages généraux &rarr; Tableau de bord, pour vous assurer que tous les réglages sont corrects.

en: Step 4: Run the configuration wizard
fr: Étape 4 : Lancez l’assistant de configuration

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
fr: Veuillez vérifier que les métadonnées de vos articles et pages soient bien importés.

en: Step 3: Check your data
fr: Étape 3 : Vérifiez vos données

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
fr: Cela importera les métadonnées de vos publications telles que les titres et descriptions SEO dans %1$s. Cela ne fonctionnera que s’il n’existe pas encore de métadonnées appartenant à %1$s. Les données antérieures ne seront pas effacées.

en: Step 2: Import
fr: Étape 2 : Importez

en: Please make a backup of your database before starting this process.
fr: Veuillez faire une sauvegarde de votre base de données avant de lancer ce processus.

en: Step 1: Create a backup
fr: Étape 1 : Sauvegardez

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
fr: Nous avons détecté que vous utilisez une ou plusieurs extensions SEO sur votre site. Veuillez suivre les étapes suivantes pour en importer les données :

en: Plugin:
fr: Extension :

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
fr: %s n’a pas détecté d’extension dont il peut importer les données.

en: Posts that should not show up in search results
fr: Articles qui ne devraient pas apparaître dans les résultats de recherche

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
fr: %s données trouvées.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
fr: Données de %s retirées.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
fr: Données de %s importées.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
fr: %s données introuvables.

en: 24/7 email support
fr: Support par e-mail 24/7

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
fr: Plus de liens morts (ou pages 404)

en: Get real-time suggestions for internal links
fr: Recevez des suggestions en temps réel sur votre maillage interne

en: Preview your page in Facebook and Twitter
fr: Prévisualisez votre page dans Facebook et Twitter

en: this author's archives
fr: archives de cet auteur ou cette autrice

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
fr: Empêcher les moteurs de recherche d’afficher les %s dans les résultats de recherche.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag., 3: the translated label of the button
en: Click the "%3$s" button to use the meta description already set in the %1$sSearch Appearance Homepage%2$s setting.
fr: Cliquez sur le bouton « %3$s » pour utiliser la méta description définie dans les %1$sréglages SEO de la page d’accueil%2$s.

en: Help on copying the home meta description
fr: Aide pour copier la méta description de la page d’accueil

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
fr: Pour permettre aux moteurs de recherche de savoir quels profils sociaux sont associés à ce site, renseignez les données sociales ci-dessous.

en: Learn more about your social profiles settings
fr: En savoir plus au sujet des réglages des profils sociaux

en: Remove the categories prefix
fr: Retirer le préfixe des catégories

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
fr: Les URL de catégorie contiennent un préfixe dans WordPress tel que %s. Cette fonctionnalité le retire mais seulement pour les catégories.

en: Help on the category prefix setting
fr: Aide sur le réglage de préfixe de catégorie

en: Category URLs
fr: URL des catégories

en: Learn more about the available variables
fr: En savoir plus sur les variables disponibles

en: Learn more about the RSS feed setting
fr: En savoir plus sur les réglages de flux RSS

note: translators: %s expands to the post type's name.
en: the archive for %s
fr: l’archive des %s

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
fr: Rediriger les URL des fichiers joints aux médias ?

en: We recommend you set this to Yes.
fr: Nous vous recommandons de sélectionner « Oui ».

en: Media & attachment URLs
fr: URL de médias et fichiers joints

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
fr: Lorsque vous téléversez un média dans WordPress (une image ou une vidéo par exemple), il crée également une URL de fichier joint. Ces pages sont relativement vides : elles contiennent le média et éventuellement un titre si vous en avez renseigné un. C’est pour cette raison que si vous n’utilisez pas les fichiers joints, il vaut mieux les désactiver et les rediriger vers les médias.

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
fr: En savoir plus sur les réglages des URL de médias et fichiers joints

en: Learn more about the title separator setting
fr: En savoir plus sur le réglage du séparateur de titre

en: Learn more about the knowledge graph setting
fr: En savoir plus sur le réglage du Knowledge Graph

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
fr: C’est ce qui apparaît dans les résultats de recherche lorsque les internautes trouvent votre page d’accueil. Cela signifie qu’ils vous recherchaient probablement au travers du nom de votre marque.

en: Learn more about the homepage setting
fr: En savoir plus sur le réglage de page d’accueil

en: Learn more about the special pages setting
fr: En savoir plus sur le réglage des pages spéciales

en: date archives
fr: archives de date

en: Help on the date archives search results setting
fr: Aide sur le réglage des résultats de recherche pour les archives de date

en: archives for authors without posts
fr: archives d’auteurs ou d’autrices sans publication

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fr: Ne pas afficher les archives d’auteurs et d’autrices sans publication dans les résultats de recherche implique qu’elles auront une consigne %1$s et seront exclues des plans de site XML. %2$sPlus d’informations sur les réglages de résultats de recherche%3$s.

en: Help on the authors without posts archive search results setting
fr: Aide sur le réglage des résultats de recherche pour les archives des auteurs et autrices sans publication

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fr: Ne pas afficher les archives d’auteurs et d’autrices dans les résultats de recherche implique qu’elles auront une consigne %1$s et seront exclues des plans de site XML. %2$sPlus d’informations sur les réglages de résultats de recherche%3$s.

en: Help on the author archives search results setting
fr: Aide sur le réglage des résultats de recherche pour les archives d’auteurs et d’autrices

en: Archives settings help
fr: Aide sur les réglages d’archives

en: Learn more about the archives setting
fr: En savoir plus sur les réglages des archives

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Yandex dans %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.

en: Yandex verification code
fr: Code de vérification Yandex

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Google dans %1$sGoogle Search Console%2$s.

en: Google verification code
fr: Code de vérification Google

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Bing dans %1$sBing Webmaster Tools%2$s.

en: Bing verification code
fr: Code de vérification Bing

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
fr: Vous pouvez utiliser les champs ci-dessous pour vérifier votre auprès des différents moteurs de recherche. Cette fonctionnalité ajoutera une métadonnée de vérification sur votre page d’accueil. Cliquez sur les liens des différents outils pour webmasters et utilisez les options de vérification par métadonnées pour obtenir votre code. Si votre site est déjà validé, vous pouvez oublier ces réglages.

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
fr: En savoir plus sur la vérification par les moteurs de recherche

en: On
fr: Activé

note: translators: %s expands to an integration's name translators: %s expands to a feature's name
en: Help on: %s
fr: Aide sur : %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
fr: %1$s propose de nombreuses fonctionnalités. Vous pouvez en activer/désactiver certaines ci-dessous. En cliquant sur le point d’interrogation, vous obtiendrez plus d’informations à leur sujet.

en: Off
fr: Désactivé

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
fr: Découvrez pourquoi les plans de site XML sont importants pour votre site.

note: translators: %s: Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
fr: Activer les plans de site générés par %s.

en: See the XML sitemap.
fr: Voir le plan de site XML.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
fr: Voir qui a contribué à %1$s.

en: Help on this search results setting
fr: Aide sur les réglages de résultats de recherche

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
fr: Ne pas afficher les archives des %1$s dans les résultats de recherche implique qu’elles auront une consigne %2$s et seront exclues des plans de site XML. %3$sPlus d’informations sur les réglages de résultats de recherche%4$s.

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
fr: Ne pas afficher les %1$s dans les résultats de recherche implique qu’ils ou elles auront une consigne %2$s et seront exclu·es des plans de site XML. %3$sPlus d’informations sur les réglages de résultats de recherche%4$s.

note: translators: %s translates to the "yes" or "no" ,%s translates to the Post Label in plural form
en: %s (current default for %s)
fr: %s (réglage par défaut pour les %s)

en: Media
fr: Médias

en: Content Types
fr: Types de publication

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
fr: Les moteurs de recherche doivent-ils suivre les liens sur le contenu %1$s ?

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
fr: Réglages par défaut pour %2$s, actuellement : %1$s

note: translators: %s translates to the Post Label in singular form translators: %s expands to the post type name.
en: Allow search engines to show this %s in search results?
fr: Autoriser les moteurs de recherche à afficher le contenu %s dans les résultats de recherche ?

en: Search Appearance
fr: Réglages SEO

en: Please specify what content types you would like to appear in search engines. If you do not know the differences between these, it's best to choose the default settings.
fr: Veuillez spécifier quel types de publications vous souhaiteriez voir apparaître dans les résultats de recherche. Si vous ne savez pas le déterminer, il vaut mieux choisir les réglages par défaut.

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: Search engines should show "%1$s" in search results:
fr: Les moteurs de recherche devraient afficher les %1$s dans les résultats de recherche :

en: Search engine visibility
fr: Visibilité dans les moteurs de recherche

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
fr: Afficher les %s dans les résultats de recherche ?

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
fr: Activer le plan de site XML de %1$s

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
fr: Activez cette fonctionnalité si vous voulez que Twitter affiche un extrait avec images lorsque votre site est partagé.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
fr: Activez cette fonctionnalité si vous voulez que Facebook et d’autres réseaux sociaux affichent un extrait avec images lorsque votre site est partagé.

note: translators: %s: Ryte
en: Read more about how %s works.
fr: Découvrez comment %s fonctionne.

note: translators: %s: 'SEMrush' translators: %s: Ryte
en: %s integration
fr: Intégration de %s

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
fr: Découvrez comment le compteur de liens peut améliorer votre SEO.

en: The text link counter helps you improve your site structure.
fr: Le compteur de liens vous aide à améliorer la structure de votre site.

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
fr: Découvrez comment les contenus Cornerstone peuvent améliorer votre structure de site.

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
fr: La fonctionnalité des contenus Cornerstone vous permets de distinguer et filtrer les contenus les plus importants de votre site.

en: Discover why readability is important for SEO.
fr: Découvrez pourquoi la lisibilité est importante pour le SEO.

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
fr: L’analyse de lisibilité propose des suggestions pour améliorer la structure et le style de votre texte.

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
fr: Découvrez comment l’analyse SEO peut améliorer votre référencement.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
fr: L’analyse SEO propose des suggestions pour améliorer le référencement de votre texte.

en: SEO analysis
fr: Analyse SEO

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
fr: Permet à vos clients de récupérer leur commandes %s sur place.

en: Get better search results in local search
fr: Obtenez de meilleurs résultats locaux

en: Good results
fr: Déjà optimisé

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Find out why you should upgrade to %s
fr: Découvrez pourquoi vous devriez passer à %s

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
fr: Derniers articles sur %1$s

en: Remove highlight from the text
fr: Retirer le surlignement du texte

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
fr: Optimisez rapidement votre référencement avec %2$sl’assistant de configuration%3$s de %1$s !

en: First-time SEO configuration
fr: Première configuration SEO

note: translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s.
fr: La langue de votre site est réglée à %s.

en: Highlight this result in the text
fr: Surligner ce résultat dans le texte

en: Considerations
fr: Considérations

en: Errors
fr: Erreurs

en: Change language
fr: Changer de langue

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
fr: fichier %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
fr: Enregistrer les changements de %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
fr: Modifiez le contenu de votre %s :

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
fr: Créer le fichier %s

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
fr: %s mis à jour

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
fr: Vous ne pouvez pas modifier le fichier %s.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
fr: Vous ne pouvez pas créer de fichier %s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to activation link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please activate %3$s to make your life better.
fr: %1$s et %2$s peuvent encore mieux fonctionner ensemble en ajoutant une extension complémentaire. Veuillez activer %3$s pour vous faciliter la vie.

en: More information
fr: Plus d’informations

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
fr: Plus d’informations au sujet de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to the install link, %4$s expands to the more info link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better. %4$s.
fr: %1$s et %2$s peuvent encore mieux fonctionner ensemble en ajoutant une extension complémentaire. Veuillez installer %3$s pour vous faciliter la vie. %4$s.

en: Configuration Wizard
fr: Assistant de configuration

en: You've done it!
fr: Vous avez réussi !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better.
fr: %1$s et %2$s peuvent encore mieux fonctionner ensemble en ajoutant une extension complémentaire. Veuillez installer %3$s pour vous faciliter la vie.

note: translators: %s expands to the extension title
en: Manage your %s subscription on MyYoast
fr: Gérez votre abonnement à %s sur MyYoast

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
fr: Marquez les contenus les plus importants des %1$s comme « contenus Cornerstone » pour améliorer la structure de votre site. %2$sEn savoir plus sur les contenus Cornerstone (en anglais)%3$s.

en: (Opens in a new browser tab)
fr: (S’ouvre dans un nouvel onglet)

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
fr: Articles %1$ssans%2$s requête cible

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
fr: Hey, votre SEO se porte plutôt bien ! Regardez les statistiques :

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
fr: Vous n’avez pas encore publié d’articles, vos scores SEO apparaîtront une fois que vous l’aurez fait !

en: On this page, you can change the name of your site and choose which separator to use. The separator will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up the least space in the snippets.
fr: Sur cette page, vous pouvez changer le nom de votre site et choisir le séparateur à utiliser. Ce dernier apparaîtra, par exemple, entre votre titre de publication et le nom de votre site. Les symboles sont affichés dans la taille qu’ils auront dans les résultats de recherche. Choisissez-en un qui colle à votre marque ou qui prend le moins de place dans les métadonnées.

en: Something else
fr: Quelque chose d’autre

en: A portfolio
fr: Un portfolio

en: A corporation
fr: Une entreprise

en: A small offline business
fr: Une petite entreprise « hors-ligne »

en: A news channel
fr: Une chaîne d’information

en: An online shop
fr: Une boutique en ligne

en: A blog
fr: Un blog

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
fr: Que représente le site %1$s ?

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent  duplicate content issues.
fr: Si vous choisissez « Désactivé », vos archives d’auteur et d’autrice seront désactivées pour éviter de générer du contenu dupliqué.

en: Note: we don't store your data in any way and don't have full access to your account. Your privacy is safe with us.
fr: NB : Nous ne conservons aucune de vos données et nous n’avons pas accès à votre compte. Votre vie privée nous tient à cœur.

note: translators: %1$s is the plugin name. %2$s is a link start tag to a Yoast help page, %3$s is the link closing tag.
en: %1$s integrates with Google Search Console, a must-have tool for site owners. It provides you with information about the health of your site. Don't have a Google account or is your site not activated yet? Find out %2$show to connect Google Search Console to your site%3$s.
fr: %1$s s’intègre à Google Search Console, un outil indispensable pour les webmasters. Il vous permet d’obtenir des informations sur la santé de votre site. Vous n’avez pas encore de compte Google ou votre site n’est pas encore activé ? %2$sDécouvrez comment lier Google Search Console à votre site%3$s.

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
fr: Option B : Mon site est en construction et ne devrait pas être indexé.

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
fr: Option A : Mon site est en live et prêt à être indexé.

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to publish your site.
fr: Choisissez « en construction » si vous souhaitez que votre site ne soit pas indexé par les moteurs de recherche. N’oubliez pas de changer le réglage une fois que votre site est prêt à être publié.

en: Please specify if your site is under construction or already active.
fr: Veuillez préciser si votre site est en construction ou déjà en ligne.

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big block of information you see on the right side of the search results.
fr: Cette information sera utilisée dans les cartes du Knowledge Graph de Google, le grand bloc d’informations que vous voyez à droite des résultats de recherche.

en: Read more like this on our SEO blog
fr: Lisez plus d’informations comme celle-ci sur notre blog SEO

note: translators: %s expands to the readability score
en: Readability: %s
fr: Lisibilité : %s

en: Not activated
fr: Non activé

en: Activated
fr: Activé

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s recommendations for you
fr: Recommandations %1$s pour vous

en: All Readability Scores
fr: Tous les scores de lisibilité

en: Filter by Readability Score
fr: Filtrer par score de lisibilité

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
fr: Vous ne recevez ni mises à jour, ni support ! Réglez ce problème en ajoutant ce site et activez %1$s pour ce domaine dans %2$s.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
fr: La méthode de requête %1$s n’est pas valide.

note: translators: %s expands to the social medium name, which is either Twitter or Facebook. %s expands to Yoast SEO Premium
en: Do you want to preview what it will look like if people share this post on %s? You can, with %s.
fr: Souhaitez-vous voir ce à quoi ressemblera le partage de cette publication sur %s ? Vous le pouvez, avec %s.

en: Text link counter
fr: Compteur de lien textuel

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
fr: Nombre de liens internes VERS cette publication. Voir le texte « Colonnes Yoast » dans l’onglet aide pour plus d’info.

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
fr: Nombre de liens internes DEPUIS cette publication. Regardez le texte « Colonnes Yoast » dans l’onglet Aide pour plus d’info.

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
fr: Colonnes %s

en: Readability score
fr: Score de lisibilité

en: Scroll to see the preview content.
fr: Faites défiler pour voir la prévisualisation du contenu.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
fr: Les autres atouts de %s :

en: Cornerstone content
fr: Contenu Cornestone

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
fr: Si vous souhaitez dépasser la concurrence dans une ville ou une région spécifique, intéressez vous à notre extension %1$s ! Vous pourrez facilement insérer des cartes Google, les heures d’ouverture, des informations de contact et un localisateur de magasin. %1$s vous aide à améliorer la convivialité de votre page de contact.

en: Attract more customers near you
fr: Attirez plus de consommateurs près de chez vous

en: Upgrade to Premium
fr: Passez à la version Premium

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Add synonyms and related keywords, use our Premium SEO analysis, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
fr: Voulez-vous faire mieux que vos concurrents ? %1$s vous offre des fonctionnalités fantastiques qui vous aideront à mettre en place une stratégie de référencement comme un professionnel. Utilisez les synonymes et les requêtes cibles multiples, notre analyse SEO premium, le gestionnaire de redirection et notre outil de maillage interne. %1$s vous donnera également accès à un support premium.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
fr: Dépassez la concurrence avec %s

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
fr: Nous avons détecté que vous n’avez pas suivi jusqu’au bout l’assistant. Nous vous recommandons donc de %2$slancer l’assistant de configuration pour configurer %1$s%3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
fr: L’assistant de configuration vous aide à configurer facilement votre site pour avoir des réglages SEO optimaux.

en: Superfast internal linking suggestions
fr: Suggestions de liens internes super-rapides

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
fr: Bonne nouvelle : vous pouvez ajouter des variantes de requête, avec %1$s !

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: 1 year free support and updates included!
fr: 1 an de mises à jour et de support offert !

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
fr: L’extension %2$s modifie l’apparence de votre site et, ce faisant, elle diffère entre les moteurs de recherche et les utilisateurs normaux, c’est un processus qui se nomme cloaking. Nous vous recommandons vivement de la désactiver.

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
fr: %1$sPrévisualisation des médias sociaux%2$s : Facebook & Twitter

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
fr: %1$sPlus jamais de liens morts%2$s : gestionnaire de redirection facile

en: No ads!
fr: Sans publicités !

en: Social media preview
fr: Prévisualisation sur les réseaux sociaux

en: Easy redirect manager
fr: Gestionnaire de redirections facile

en: No more dead links
fr: Il n’y a plus de liens morts

en: Increase your SEO reach
fr: Augmentez votre portée SEO

en: Available variables
fr: Variables disponibles

en: Scroll to see the table content.
fr: Faire défiler pour voir le contenu du tableau.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
fr: Une erreur s’est produite dans l’analyse « %1$s »

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
fr: %1$s des mots contiennent %2$splus que %3$s syllabes%4$s, ce qui est supérieur ou égale à la valeur maximale recommandée de %5$s.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
fr: %1$s des mots contiennent %2$splus que %3$s syllabes%4$s, ce qui est inférieur ou égale à la valeur maximale recommandée de %5$s.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is slightly below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd a bit more copy%4$s. | This is slightly below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd a bit more copy%4$s.
fr[0]: Vous êtes est légèrement en dessous du minimum recommandé de %5$d mot. %3$sAjoutez un peu plus de contenu%4$s.
fr[1]: Vous êtes est légèrement en dessous du minimum recommandé de %5$d mots. %3$sAjoutez un peu plus de contenu%4$s.

note: Translators: %1$d expands to number of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains %1$d sentence %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten this sentence. | The meta description contains %1$d sentences %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten these sentences.
fr[0]: La méta description contient %1$d phrase %2$sde plus de %3$s mots%4$s. Essayez de raccourcir cette phrase.
fr[1]: La méta description contient %1$d phrases %2$sde plus de %3$s mots%4$s. Essayez de raccourcir ces phrases.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the recommended maximum sentence length, %3$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains no sentences %1$sover %2$s words%3$s.
fr: La méta description ne contient aucune phrase %1$sde plus de %2$s mots%3$s.

en: Step %1$d: %2$s
fr: Étape %1$d : %2$s

en: No new notifications.
fr: Aucune nouvelle notification.

en: Save all
fr: Tout enregistrer

en: Save
fr: Enregistrer

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
fr: %1$s, auteur/autrice sur %2$s

en: Mobile preview
fr: Prévisualisation "Mobile"

en: Desktop preview
fr: Prévisualisation "PC de bureau"

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
fr: Merci de fournir un méta titre en modifiant le champ ci-dessous.

en: Meta description preview:
fr: Prévisualisation de la méta description :

en: Slug preview:
fr: Prévisualisation du slug :

en: SEO title preview:
fr: Prévisualisation du méta titre :

en: Close snippet editor
fr: Fermer l’éditeur de métadonnées

en: Remove marks in the text
fr: Retirer toutes les marques du texte

en: Mark this result in the text
fr: Marquer ce résultat dans le texte

en: Marks are disabled in current view
fr: Les marques sont désactivés dans la vue actuelle

en: Good SEO score
fr: Bon score SEO

en: OK SEO score
fr: Score SEO OK

en: Feedback
fr: Retour

en: ok
fr: OK

en: Choose an image
fr: Choisir une image

en: Remove the image
fr: Supprimer cette image

en: MailChimp signup failed:
fr: Échec d’inscription à MailChimp :

en: Sign Up!
fr: Abonnez-vous !

en: Name
fr: Nom

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
fr: Merci de fournir une méta description en modifiant le champ ci-dessous.

en: Edit snippet
fr: Modifier les métadonnées

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
fr: Vous pouvez cliquez sur n’importe quel élément de la prévisualisation pour retourner dans l’éditeur de métadonnées.

en: SEO title preview
fr: Prévisualisation du méta titre

en: Meta description preview
fr: Prévisualisation de la méta description

en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
fr: Un problème est survenu lors de l’enregistrement de l’étape en cours, {{link}}veuillez envoyer un rapport de bug{{/link}} décrivant l’étape sur laquelle vous vous trouvez et quels changements vous voulez y faire (le cas échéant).

en: Close the Wizard
fr: Fermer l’assistant

en: Export settings
fr: Exporter les réglages

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
fr: Tutoriel vidéo de %1$s

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
fr: %s &rsaquo; Assistant de configuration

en: Please don't show me this notification anymore
fr: Merci de ne plus afficher cette notification

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast knowledge base, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
fr: Si vous rencontrez des problèmes, %1$sveuillez remplir un rapport de bug%2$s et nous ferons notre possible pour vous aider.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
fr: Nous avons remarqué que vous utilisez %1$s depuis un certain temps ; nous espérons que vous l’adorez ! Nous serions très heureux si vous pouviez %2$snous attribuer 5 étoiles sur WordPress.org%3$s !

en: Date archives settings
fr: Réglages des archives de date

en: Author archives settings
fr: Réglages des archives d’auteur et d’autrice

note: translators: %1$s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template, %2$s: expands to 'HelpScout beacon'
en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
fr: Avertissement : la variable %1$s ne peut pas être utilisée dans ce modèle. Consultez le centre d’aide %2$s pour plus d’informations.

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
fr: Au fait, savez-vous que nous avons aussi une %1$sextension Premium%2$s ? Elle offre des fonctionnalités avancées comme un gestionnaire de redirection et la prise en charge des requêtes multiples. Elle donne également accès à un support personnalisé 24/7.

en: (no title)
fr: (sans titre)

note: translators: %s expands to "Yoast SEO for WordPress".
en: %s installation wizard
fr: %s assistant d’installation

note: translators: 1: Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
fr: La barre de menu d’administration de %1$s contient des liens utiles vers des outils tiers pour l’analyse de vos pages et facilite l’affichage de nouvelles notifications.

en: Admin bar menu
fr: Menu de la barre d’administration

note: translators: 1: Ryte, 2: Yoast SEO
en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and %2$s will notify you when this is not the case.
fr: %1$s vérifiera toutes les semaines si votre site est toujours indexable par les moteurs de recherche et %2$s vous avertira si ce n’est plus le cas.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: SEO title
fr: Méta titre

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
fr: Google affiche le nom de votre site dans ses résultats de recherche, si vous souhaitez le modifier, vous pouvez le faire ici.

en: Greater than sign
fr: Signe supérieur à

en: Less than sign
fr: Signe inférieur à

en: Right angle quotation mark
fr: Guillemet droit à angle droit

en: Left angle quotation mark
fr: Guillemet gauche à angle droit

en: Small tilde
fr: Petit tilde

en: Vertical bar
fr: Barre verticale

en: Low asterisk
fr: Astérisque bas

en: Asterisk
fr: Astérisque

en: Bullet
fr: Puces

en: Middle dot
fr: Point au milieu

en: Em dash
fr: Tiret Em

en: En dash
fr: Tiret En

en: Dash
fr: Tiret

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
fr: Choisissez le symbole à utiliser comme séparateur de titre. il sera affiché, par exemple, entre le titre de votre publication et le nom de votre site. Les symboles sont présentés à la taille affichée dans les résultats de recherche.

en: The name of the person
fr: Le nom de la personne

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Does, or will, your site have multiple authors?
fr: Votre site a, aura, plusieurs auteurs et autrices ?

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
fr: WordPress génère automatiquement une URL pour chaque élément de support dans la bibliothèque. L’activation permettra à Google d’indexer l’URL générée.

en: Success!
fr: C’est validé !

en: Title settings
fr: Réglages des titres

en: Multiple authors
fr: Plusieurs auteurs et autrices

en: Site type
fr: Type de site

en: Environment
fr: Environnement

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
fr: L’option %1$s de Yoast est introuvable.

en: Posts list
fr: Liste des publications

en: Posts list navigation
fr: Navigation dans la liste des publications

en: Filter posts list
fr: Filtrer la liste des publications

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
fr: Notez que les liens vers les archives pourraient être encore affichés par votre thème et que vous aurez besoin de les enlever séparément.

note: translators: 1: expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
fr: %1$s pour optimiser encore plus votre site

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
fr: Livré avec une garantie 100 % satisfait ou remboursé sans demande de justification.

note: translators: Text between 1: and 2: will only be shown to screen readers. 3: expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
fr: Plus d’informations %1$sà propos de %3$s %2$s

en: Installed
fr: Installée

en: gain access to our 24/7 support team.
fr: accédez à notre équipe de support 24/7.

en: Premium support
fr: Support premium

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
fr: vérifiez à quoi ressemblera votre statut Facebook ou Twitter.

en: Social previews
fr: Prévisualisation des réseaux sociaux

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
fr: créez et gérez les redirections directement depuis votre installation WordPress.

en: Redirect manager
fr: Gestionnaire de redirections

note: translators: 1: expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
fr: %1$s emmène votre optimisation au niveau supérieur !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
fr: Une intégration invisible entre %1$s et %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
fr: Utiliser les fils d’Ariane de %1$s plutôt que ceux de %2$s.

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
fr: Insérez facilement Google Maps, un localisateur de boutique, des horaires d’ouverture et bien plus

en: Creates XML News Sitemaps
fr: Crée des plans de site d’actualités XML

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
fr: Notifie immédiatement Google de la sortie d’une nouvelle publication.

en: Optimize your site for Google News
fr: Optimisez votre site pour Google Actualités.

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
fr: Rendez vos vidéos responsive en activant fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
fr: Améliorez l’expérience du partage de publications contenant des vidéos.

en: Show your videos in Google Videos
fr: Affiche vos vidéos dans Google Vidéos

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
fr: Modifier &#8220;%s&#8221;

en: Get Premium
fr: Passer à la version premium

en: Google Trends
fr: Tendances Google

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
fr: Retire l’onglet de la requête cible du gestionnaire de métadonnées et désactive toutes les suggestions SEO.

en: Disable SEO analysis
fr: Désactiver l’analyse SEO

en: Twitter settings
fr: Réglages Twitter

en: Pinterest settings
fr: Réglages Pinterest

en: Facebook settings
fr: Réglages Facebook

en: Title separator symbol
fr: Caractère de séparation du titre

en: RSS feed settings
fr: Réglages des flux RSS

en: Breadcrumbs settings
fr: Réglages du fil d’Ariane

en: Make primary
fr: Rendre principal

en: Disable readability analysis
fr: Désactiver l’analyse de lisibilité

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
fr: Retire l’onglet de l’analyse de lisibilité du gestionnaire de métadonnées et désactive toutes les suggestions liées.

en: Readability analysis
fr: Analyse de la lisibilité

en: Needs improvement
fr: Besoin d’amélioration

en: Readability
fr: Lisibilité

en: Improvements
fr: Améliorations

en: Dismiss this item.
fr: Rejeter cet élément.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
fr: Beau travail ! Nous n’avons détecté aucun problème sérieux de référencement.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
fr: Nous avons détecté les problèmes suivants qui affectent le référencement de votre site.

en: Problems
fr: Problèmes

en: Analysis
fr: Analyse

en: Not available
fr: Non disponible

en: Filter by SEO Score
fr: Filtrer par score SEO

en: Meta description not set.
fr: La méta description n’est pas définie.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

note: translators: %1$s is a link start tag to the permalink settings page, %2$s is the link closing tag.
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
fr: Vous pouvez corriger cela sur la %1$spage des réglages des permaliens%2$s.

en: Replaced with the primary category of the post/page
fr: Remplacé par la catégorie principale de l’article/page

en: Pinterest confirmation
fr: Vérification de Pinterest

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
fr: Si vous avez déjà confirmé votre site Web avec Pinterest, vous pouvez ignorer l’étape ci-dessous.

en: Format-based archives
fr: Archives par formats

en: Webmaster Tools verification
fr: Vérification des outils pour les webmasters

note: translators: $s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
fr: Achetez %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
fr: Nouveau titre %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
fr: Titre %1$s actuel

en: Expected an integer as input.
fr: L’entrée doit être un entier.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
fr: Tentative de construction d’une clé de cache sécurisée pour le plan de site, mais la combinaison du suffixe et du préfixe laisse trop peu de place pour le faire. Vous demandez probablement une page qui est bien loin de la plage attendue.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Keep
fr: Conserver

en: Bold the last page
fr: Mettre en gras la dernière page

en: Regular
fr: Normal

en: Bold
fr: Gras

en: Show Blog page
fr: Afficher la page de blog

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
fr: %s principal

en: Primary
fr: Principal

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
fr: Faire de %1$s le %2$s principal

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Term is set to noindex.
fr: Le terme est réglé sur noindex.

en: Author archives
fr: Archives d’auteur/autrice

en: Show
fr: Afficher

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
fr: Le séparateur défini dans la balise %s de votre thème.

en: Once Weekly
fr: Une fois par semaine

en: SEO score
fr: Score SEO

note: Author of the plugin
en: Team Yoast
fr: L’équipe Yoast

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
fr: La première solution SEO tout-en-un pour WordPress, y compris l’analyse des pages de contenu, les plans de site XML et bien plus encore.

en: Activation failed:
fr: Échec de l’activation :

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fr: L’extension "filter" semble indisponible. Veuillez demander à votre hébergeur de l’activer.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
fr: L’installation de l’extension %1$s est incomplète. Veuillez vous référer %2$saux informations d’installation%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fr: Les extensions de la Librairie Standard PHP (SPL) semblent ne pas être disponibles.Demandez à votre hébergeur de les activer.

en: SEO Settings
fr: Réglages SEO

en: Mobile-Friendly Test
fr: Test Mobile-Friendly

en: Google Page Speed Test
fr: Test de vitesse de page Google

en: CSS Validator
fr: Validateur CSS

en: HTML Validator
fr: Validateur HTML

en: Pinterest Rich Pins Validator
fr: Validateur de Rich Pins Pinterest

en: Check Google Cache
fr: Vérifier le cache de Google

en: Analyze this page
fr: Analyser cette page

en: Keyword Research
fr: Recherche de mots-clés

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
fr: %s ne semble pas être une URL valide. Veuillez corriger cela.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
fr: %1$s ne semble pas être une chaine de caractères de vérification valide pour %2$s. Veuillez corriger.

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
fr: Vous avez cherché %s

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
fr: %s ne semble pas être un identifiant Twitter valide. Veuillez le corriger.

en: Summary with large image
fr: Résumé avec grande image

en: Summary
fr: Résumé

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
fr: L’article %1$s est apparu en premier sur %2$s.

en: No numeric value was received.
fr: Les chiffres ne sont pas acceptés

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
fr: Blog inexistant. Le blog %s n’existe pas ou a été marqué comme étant supprimé.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
fr: Le réglage par défaut du blog doit être l’identifiant numérique du blog que vous souhaitez utiliser par défaut.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
fr: %1$s n’est pas un choix valide pour ceux qui devraient être autorisés d’accéder aux réglages de %2$s. La valeur par défaut a été remise.

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
fr: Veuillez choisir un type de publication valide pour la taxonomie « %s »

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
fr: Veuillez choisir une taxonomie valide pour le type de publication « %s »

en: You searched for
fr: Vous avez cherché

en: Home
fr: Accueil

en: Archives for
fr: Archives pour

en: Error 404: Page not found
fr: Erreur 404 : Page introuvable

en: Good
fr: Bon

en: Replaced with a custom taxonomies description
fr: Remplacé par une description des taxonomies personnalisées.

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
fr: Remplacé par la(les) catégorie(s) de l’article, séparé par des virgules

en: Replaced with a posts custom field value
fr: Remplacé par une valeur de champ personnalisé

en: Replaced with the slug which caused the 404
fr: Remplacé par le slug qui a causé l’erreur 404

en: Replaced with the posts focus keyphrase
fr: Remplacé par la requête cible des publications

en: Attachment caption
fr: Légende de la pièce-jointe

en: Replaced with the current page number
fr: Remplacé par le numéro de la page en cours

en: Replaced with the current page total
fr: Remplacé par le nombre total de pages

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
fr: Remplacé par le numéro de page en cours avec le contexte (ex: page 2 sur 4)

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
fr: Remplacé par « les informations biographiques » de l’auteur ou de l’autrice de la publication

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
fr: Remplacé par l’identifiant normalisé de l’auteur ou de l’autrice de la publication

en: Replaced with the post/page ID
fr: Remplacé par l’ID de la publication

en: Replaced with the post/page modified time
fr: Remplacé par l’heure de modification de la publication

en: Replaced with the content type plural label
fr: Remplacé par l’intitulé au pluriel du type de contenu

en: Replaced with the content type single label
fr: Remplacé par l’intitulé au singulier du type de contenu

en: Replaced with the current search phrase
fr: Remplacé par la phrase recherchée

en: Replaced with the term name
fr: Remplacé par le nom du terme

en: Replaced with the term description
fr: Remplacé par la description du terme

en: Replaced with the tag description
fr: Remplacé par la description du mot-clé

en: Replaced with the category description
fr: Remplacé par la description de la catégorie

en: Replaced with the post categories (comma separated)
fr: Remplacé par la(les) catégorie(s) de l’article (séparées par des virgules)

en: Replaced with the current tag/tags
fr: Remplacé par le(les) mot(s)-clé(s)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
fr: Remplacé par l’extrait de la publication (sans auto-génération)

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
fr: Remplacé par l’extrait de la publication (ou auto-généré, si l’extrait n’existe pas)

en: The site's name
fr: Le nom du site

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
fr: Remplacé par le titre de la page parent de la présente page

en: Replaced with the title of the post/page
fr: Remplacé par le titre de la publication

en: Replaced with the date of the post/page
fr: Remplacé par la date de la publication

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
fr: Page %1$d sur %2$d

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
fr: Vous ne pouvez pas annuler une variable de remplacement standard de WPSEO en enregistrant une variable avec le même nom. Utilisez le  filtre "wpseo_replacements"  au lieu d’ajuster la valeur de remplacement.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
fr: Une variable de remplacement portant le même nom est déjà enregistrée. Essayez d’utiliser un nom de variable unique.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
fr: Une variable de remplacement ne peut commencer par "%%cf_" ou "%%ct_" car ces préfixes sont réservés aux variables standards de WPSEO pour les champs et les taxonomies personnalisés. Essayez d’utiliser un nom de variable unique.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
fr: Une variable de remplacement ne peut contenir que des caractères alpha-numériques, un souligné ou un tiret. Veuillez renommer votre variable

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
fr: Avis aux administrateurs et administratrices : cette page n’affiche pas de méta description car elle n’en a pas. Vous pouvez donc soit l’ajouter spécifiquement pour cette page soit vous rendre dans vos réglages (%1$s - %2$s) pour configurer un modèle.

en: Page not found
fr: Page non trouvée

note: translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
fr: Archives des %s

en: Meta description to use for Author page
fr: Méta description à utiliser pour la page Auteur/autrice

en: Title to use for Author page
fr: Titre à utiliser pour la page Auteur/autrice

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
fr: Réglages de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
fr: Exporter vos réglages de %1$s

en: Import settings
fr: Importer les réglages

en: Import from other SEO plugins
fr: Importer à partir d’autres extensions de SEO

en: Import
fr: Importer

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
fr: Si vous aviez un %s et qu’il était modifiable, vous pourriez le modifier à partir d’ici.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
fr: Si votre %s était accessible en écriture, vous pourriez le modifier à partir d’ici.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
fr: Vous n’avez pas de fichier %s, créez-en un ici :

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
fr: Un lien vers votre site, avec le nom de votre site et la description comme texte d’ancrage.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
fr: Un lien vers votre site, avec le nom de votre site comme texte d’ancrage.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
fr: Un lien vers la publication, avec le titre pour ancre de lien.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
fr: Un lien vers les archives de l’auteur ou de l’autrice de la publication, avec son nom pour ancre de lien.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
fr: Vous pouvez utiliser les variables suivantes dans votre contenu, elles seront automatiquement remplacées par la valeur à droite.

en: Content to put after each post in the feed
fr: Contenu à insérer après chaque article dans le flux

en: Content to put before each post in the feed
fr: Le contenu à ajouter avant chaque article dans le flux

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
fr: Cette fonctionnalité est utilisée pour ajouter automatiquement du contenu à vos flux RSS, plus spécifiquement, pour ajouter des liens vers votre blog et vos articles. Les agrégateurs de contenus vont également ajouter ces liens, aidant ainsi les moteurs de recherche à identifier votre site comme étant l’origine du contenu.

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
fr: L’utilisation de la fonctionnalité du fil d’Ariane est expliquée dans l’article %1$sde notre base de connaissances sur l’intégration du fil d’Ariane%2$s.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
fr: Comment insérer un fil d’Ariane dans votre thème ?

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
fr: Archive de type de contenu à afficher dans le fil d’Ariane pour les taxonomies

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
fr: Taxonomie à afficher dans le fil d’Ariane pour les types de publications

en: Breadcrumb for 404 Page
fr: Fil d’Ariane pour la page 404

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
fr: Préfixe pour le fil d’Ariane des pages de recherche

en: Prefix for Archive breadcrumbs
fr: Préfixe pour le fil d’Ariane des archives

en: Prefix for the breadcrumb path
fr: Préfixe pour le fil d’Ariane

en: Anchor text for the Homepage
fr: Texte d’ancrage pour la page d’accueil

en: Separator between breadcrumbs
fr: Séparateur pour le fil d’Ariane

en: Enable Breadcrumbs
fr: Activer le fil d’Ariane

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
fr: Retrouvez ci-dessous les scores SEO de vos articles publiés. C’est le moment de commencer à améliorer certains d’entre eux !

en: Credits
fr: Crédits

en: &laquo; Back to Tools page
fr: &laquo; Retour à la page Outils

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
fr: %1$s propose des outils intégrés très puissants :

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
fr: Cet outil vous permet de modifier rapidement des fichiers importants pour votre référencement, comme le fichier robots.txt ou le fichier .htaccess si vous en avez un.

en: File editor
fr: Éditeur de fichiers

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
fr: Importez les réglages d’autres extensions de référencement et exportez les vôtres pour les réutiliser sur un autre site.

en: Import and Export
fr: Import et Export

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
fr: Cet outil vous permet de modifier rapidement les titres et les descriptions de vos articles et pages, sans avoir à aller dans l’éditeur de chaque publication.

en: Bulk editor
fr: Éditeur par lot

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
fr: Pour %1$svérifier votre site avec Pinterest%2$s, veuillez ajouter la balise méta ici :

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
fr: Pinterest, tout comme Facebook, utilise les métadonnées Open Graph. Assurez-vous donc d’avoir activé le réglage « Ajouter les métadonnées Open Graph » dans l’onglet Facebook si vous souhaitez optimiser votre site pour Pinterest.

en: The default card type to use
fr: Le type de carte à utiliser par défaut

en: Add Twitter card meta data
fr: Ajoute les métadonnées de carte Twitter

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
fr: Cette image est utilisée si la publication partagée ne contient aucune image.

en: Default settings
fr: Réglages par défaut

en: Copy home meta description
fr: Copier les méta description de base

en: Image URL
fr: URL de l’image

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
fr: Voici le titre, la description et l’image utilisés dans le meta tag Open Graph sur la page d’accueil de votre site.

en: Frontpage settings
fr: Réglages de page d’accueil

en: Add Open Graph meta data
fr: Ajouter les métadonnées OpenGraph

en: YouTube URL
fr: URL YouTube

en: Pinterest URL
fr: URL Pinterest

en: MySpace URL
fr: URL MySpace

en: LinkedIn URL
fr: URL LinkedIn

en: Instagram URL
fr: URL Instagram

en: Twitter Username
fr: Nom d’utilisateur Twitter

en: Facebook Page URL
fr: URL de la page Facebook

en: Accounts
fr: Comptes

en: Restore site to defaults
fr: Restaurer les réglages du site aux valeurs par défaut

en: Site ID
fr: ID du site

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
fr: Grâce à ce formulaire, vous pouvez réinitialiser les réglages SEO de votre site aux réglages par défaut.

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
fr: Les réglages confidentiels (administrateurs Facebook etc.), spécifiques aux thèmes (réécriture des titres) et quelques réglages très spécifiques au site actuel ne seront pas importés vers les nouveaux sites.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
fr: Saisissez l’%1$sID du site%2$s que vous utiliserez comme base pour les réglages de tous les nouveaux sites ajoutés à votre réseau. Laissez vide pour n’en choisir aucun. (Les réglages par défaut de l’extension seront alors utilisés).

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
fr: Choisissez le site dont les réglages serviront de base à tous les nouveaux sites de votre réseau. Si vous choisissez ’Aucun’, les réglages par défaut de WordPress SEO seront utilisés.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
fr: Les nouveaux sites du réseau héritent des réglages SEO de ce site

en: Super Admins only
fr: Super-admins uniquement

en: Site Admins (default)
fr: Administrateurs et administratrices du site (par défaut)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
fr: Qui devrait avoir accès aux réglages de %1$s

en: spam
fr: indésirable

en: mature
fr: adulte

en: archived
fr: archivé

note: translators: %s expands to the name of a site within a multisite network.
en: %s restored to default SEO settings.
fr: %s a été rétabli aux réglages SEO par défaut.

en: Settings Updated.
fr: Les réglages ont été mis à jour.

en: 404 pages
fr: Pages 404

en: Search pages
fr: Pages de recherche

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
fr: Ces pages seront réglées sur %s par défaut, donc elles n’apparaitront jamais dans les résultats de recherche.

en: Special Pages
fr: Pages spéciales

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
fr: Les archives basées sur la date pourraient, dans certains cas également être considérées comme du contenu dupliqué.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
fr: Si c’est le cas pour votre site, vous pouvez choisir de le désactiver (ce qui la redirigera vers la page d’accueil), ou d’y ajouter %s, de sorte qu’il n’apparaisse pas dans les résultats de recherche.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
fr: Si vous administrez un blog avec un seul auteur ou autrice, la page d’archive de l’auteur ou de l’autrice sera exactement identique à votre page d’accueil. C’est ce qu’on appelle un %1$sproblème de contenu dupliqué%2$s.

en: Date archives
fr: Archives par date

en: author archives
fr: Archives de l’auteur ou de l’autrice

en: Title
fr: Titre

en: Hide
fr: Masquer

en: Take note:
fr: À savoir :

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
fr: Vous pouvez définir le titre et la description de la page d’accueil en %1$sla modifiant directement%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
fr: Vous pouvez définir le titre et la description de la page des articles en %1$sla modifiant directement%2$s.

en: Homepage &amp; Posts page
fr: Page d’accueil &amp; page des articles

en: Title Separator
fr: Séparateur de titre

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
fr: %1$s détecte automatiquement s’il a besoin de forcer la réécriture des titres de vos pages, si vous pensez que c’est incorrect et que vous savez ce que vous faites, vous pouvez modifier ce réglage ici.

en: Force rewrite titles
fr: Forcer la réécriture des titres

en: Homepage
fr: Page d’accueil

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
fr: Extensions de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
fr: Intégrez WooCommerce et %1$s et obtenez des fonctionnalités supplémentaires !

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
fr: Améliorez votre classement localement dans Google Maps, sans verser une goutte de sueur!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
fr: Êtes-vous sur Google Actualités ? Augmentez votre trafic de Google News grâce à son optimisation !

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
fr: Optimisez vos vidéos pour qu’elles apparaissent dans les résultats des recherches et obtenir plus de clics !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
fr: La version Premium de %1$s avec plus de fonctionnalités & de support.

en: Person
fr: Personne

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
fr: Cette donnée est affichée comme une métadonnée dans votre site. Elle apparaît dans le %1$sKnowledge Graph de Google%2$s. Vous pouvez être une société ou une personne.

en: Website name
fr: Nom du Site Web

en: Webmaster Tools
fr: Outils pour les webmasters

en: Breadcrumbs
fr: Fil d’Ariane

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
fr: Pour pouvoir créer une redirection et régler ce problème, vous avez besoin de %1$s. Vous pouvez acheter l&rsquo;extension, incluant un an de support et de mises à jour, sur %2$s.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
fr: la création de redirection est une fonctionnalité de %s.

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
fr: Désactiver %s

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
fr: L’extension %1$s pourrait provoquer des problèmes si utiliser en conjonction avec %2$s.

en: Upload Image
fr: Téléverser une image

en: Remove these ads?
fr: Supprimer les publicités

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
fr: Vue d’ensemble des publications de %s

en: Breadcrumbs title
fr: Titre du fil d’Ariane

en: Email
fr: E-mail

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Close
fr: Fermer

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
fr: %1$s et %2$s peuvent tous les deux créer des plans de site XML. En avoir deux n’est pas recommandé pour les moteurs de recherche et pourrait même ralentir votre site.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's Open Graph settings
fr: Configurer les réglages de l’OpenGraph de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
fr: %1$s et %2$s créent des métadonnées OpenGraph, ce qui pourrait faire que Facebook, Twitter, LinkedIn et d’autres réseaux sociaux utilisent de mauvais textes et de mauvaises images lorsque vos pages sont partagées.

en: very difficult
fr: très difficile

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability
fr: Essayez de faire des phrases plus courtes, en utilisant des mots moins compliqués afin d’améliorer la lisibilité

en: difficult
fr: difficile

en: Try to make shorter sentences to improve readability
fr: Essayez de faire des phrases plus courtes pour améliorer la lisibilité

en: fairly difficult
fr: assez difficile

en: fairly easy
fr: assez facile

en: easy
fr: facile

en: very easy
fr: très facile

en: Meta Desc.
fr: Méta Desc.

en: All SEO Scores
fr: Tous les scores SEO

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
fr: Problème SEO : L’image à la Une doit être au moins de 200 x 200 pixels pour être exploitable par Facebook et les autres réseaux sociaux.

en: (no parent)
fr: (aucun parent)

en: Post is set to noindex.
fr: La publication est réglée sur noindex.

en: The URL that this page should redirect to.
fr: L’URL vers laquelle cette page devrait rediriger.

en: 301 Redirect
fr: Redirection 301

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
fr: L’URL canonique vers laquelle cette page devrait pointer. Laissez ce champ vide pour utiliser le slug par défaut. Les %1$sURL canoniques vers d’autres domaines%2$s sont aussi prises en charge.

en: Canonical URL
fr: URL canonique

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
fr: Titre à utiliser pour cette page dans le fil d’Ariane

en: Breadcrumbs Title
fr: Titre pour le fil d’Ariane

en: No Snippet
fr: Pas de métadonnées

en: No Archive
fr: Aucune archive

en: No Image Index
fr: Pas d’index pour l’image

en: None
fr: Aucun

en: Meta robots advanced
fr: Méta robots avancés

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
fr: Avertissement : même si vous pouvez modifier les méta « robots » ici, tout votre site est réglé en mode « noindex » dans les réglages de vie privée, toute modification effectuée ici n’aura donc aucun effet.

en: Meta description
fr: Méta description

en: SEO Title
fr: Méta titre

en: Focus keyword
fr: Requête cible

en: Settings successfully imported.
fr: Les réglages ont été importés.

en: Settings could not be imported:
fr: Les réglagles n’ont pas été importés :

en: Breadcrumb for 404 pages:
fr: Fil d’Ariane pour la page 404 :

en: Prefix for search result pages:
fr: Préfixe pour les pages de résultats de recherche :

en: Prefix for archive pages:
fr: Préfixe pour les pages d’archive :

en: Prefix for breadcrumbs:
fr: Préfixe pour le fil d’Ariane :

en: Anchor text for the homepage:
fr: Texte d’ancrage pour la page d’accueil

en: Breadcrumbs separator:
fr: Séparateur pour le fil d’Ariane :

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
fr: Fil d’Ariane de %s

en: Use Image
fr: Utiliser l’image

en: Page URL/Slug
fr: URL/Slug de la page

en: Publication date
fr: Date de Publication

en: Post Status
fr: État de la publication

en: WP Page Title
fr: Titre de la page

en: View
fr: Voir

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
fr: Voir &#8220;%s&#8221;

en: Preview
fr: Prévisualisation

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
fr: Prévisualiser &#8220;%s&#8221;

en: Edit
fr: Modifier

en: Filter
fr: Filtrer

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Supprimez le <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Supprimez les <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tout <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

en: New Yoast Meta Description
fr: Nouvelle méta description Yoast

en: Existing Yoast Meta Description
fr: Méta description Yoast actuelle

en: Facebook profile URL
fr: URL du profil Facebook

en: Twitter username (without @)
fr: Identifiant Twitter (sans le @)

en: Settings
fr: Réglages

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
fr: Important problème SEO : Vous bloquez actuellement l’accès aux robots des moteurs de recherche.

en: Posts
fr: Articles

en: Edit Files
fr: Modifier les fichiers

en: General
fr: Réglages généraux

en: Tools
fr: Outils

en: Advanced
fr: Avancé

en: XML sitemaps
fr: Plans de site XML

en: Social
fr: Réseaux sociaux

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the installed version, %3$s expands to Gutenberg
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
fr: %1$s a détecté que vous utiliser la version de %2$s de %3$s. Veuillez la mettre à jour pour éviter les problèmes de compatibilité.

en: Just another WordPress site
fr: Un site utilisant WordPress

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
fr: Votre valeur inclut du code HTML non autorisé.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
fr: Vous ne pouvez pas modifier les %s qui ne sont pas à/de vous.

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
fr: Vous ne pouvez pas modifier %s.

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
fr: L’article a un type de publication non valide : %s.

en: Post doesn't exist.
fr: L’article n’existe pas.
